ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 12:21

3. KCK'da 5. duruşma başladı


Terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK'ya ilişkin, aralarında gazetecilerin de bulunduğu 33'ü tutuklu, 1'i firari 44 sanığın yargılandığı davanın 5. duruşması başladı.
    
İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan büyük salonda görülen duruşmaya, çoğu gazeteci 33 tutuklu sanık ile 8 tutuksuz sanık katıldı.
    
İddianame okunmasına başlamadan önce söz alan sanıkların tümünün avukatı Sinan Zincir, iddianamenin cumhuriyet savcısı tarafından okunmasını istediklerini belirterek, ''Ayrıca tüm sanıklar açlık grevindeler. Günlük olarak meyve suyu, şeker ve sıcak su ihtiyaçlarını karşılamak zorundadırlar. Bu konuyla ilgili jandarma komutanlarına izin verilmesini istiyoruz. Ayrıca erkek sanıklar Kandıra Cezaevi'nden getiriliyor. Sanıkların Silivri Cezaevi'ne nakillerini talep ediyoruz'' dedi.
    
Mahkeme Başkanı Ali Alçık, sanıkların Kandıra Cezaevi'nden geldiği için duruşmaların geç başladığını, bu zorluğun farkında olduklarını, cezaevine gerekli yazının bu sabah yazıldığını söyledi.
    
Mahkeme heyeti, sanık avukatının taleplerini değerlendirmek için ara verdi.
    
Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, iddianamenin okunmasına duruşmada yapılan protestolar nedeniyle geç başlanıldığı, TRT spikerleri tarafından iddianamenin seri, anlaşılır bir şekilde okunacağından ve bu konuyla ilgili usule ilişkin bir hüküm bulunmadığından, iddianamenin cumhuriyet savcısı tarafından okunması isteğinin reddine karar verdi.
    
Mahkeme heyeti, sanıklara karşı gıda ve su takviyesi konusunda yasaklayıcı bir tavır olmadığını, gerektiğinde revire gidebildiklerini, gıda ve su takviyesi konusunda verilecek izinlerin cezaevi yönetimi ile ilgili olduğundan bu konuda bir karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.
    
Mahkeme Heyeti Başkanı Ali Alçık, iddianamenin okunmasına devam edileceğini belirtmesi üzerine, TRT'de görev yapan 2 spiker tarafından iddianamenin sırayla 182. sayfasından itibaren okunmasına başlandı.
    
Duruşma, iddianamenin okunmasıyla devam ediyor.
    
Öte yandan duruşma salonunun önünde, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı görevlilerince yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü.

Ceza istemleri
    
Sanıklar Nurettin Fırat, Ertuş Bozkurt, Mazlum Özdemir, Turabi Kişin, Ramazan Pekgöz, Şehmus Fidan, Hüseyin Deniz, Yüksel Genç, Nevin Erdemir, Semiha Alankuş, Davut Uçar ve Kenan Kırkaya'nın, ''silahlı KCK/PKK terör örgütü yöneticisi olmak'' suçundan 15 ile 22,5'ar yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, Ziya Çiçekçi, Saffet Orman ve Enis Yalçın'ın ''silahlı KCK/PKK terör örgütü üyesi olmak'' ve ''Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek'' suçlarından 9,5 ile 20'şer yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.
    
İddianamede, Çağdaş Ulus, Zeyneb Ceren Kuray, Sibel Güler, Mehmet Emin Yıldırım, Zuhal Tekiner, İrfan Bilgiç, Ömer Çelik, Haydar Tekin, Ömer Çiftçi, Selahattin Aslan, Dilek Demiral, Nahide Ermiş, Çağdaş Kaplan, Nilgün Yıldız, Çiğdem Aslan, Cihan Ablay, Sadık Topaloğlu, Ayşe Oyman, İsmail Yıldız, Fatma Koçak, Oktay Candemir, Pervin Yerlikaya Babir, Şerafettin Sumeli, Eylem Sürmeli, Sultan Güneş Ünsal, Murat Eroğlu, Ülkem Evrim Kepenek, Hamza Sumeli ve Arzu Demir'in de ''silahlı KCK/PKK terör örgütü üyesi olmak'' suçundan 7,5 ile 15'er yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER