ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 16:39

3. Havalimanı köylülerin yüzünü güldürdü

3. Havalimanı köylülerin yüzünü güldürdü


Rekor fiyatla ihale edilen 3. havalimanı, bölgede yaşayanların da yüzünü güldürdü.

150 milyon yolcu kapasitesi ve 6 pisti ile kurulacak havalimanının kendileri için büyük bir fırsat olacağını söyleyen Akpınar Köyü Muhtarı Ali Genç, "Önemli olan nokta hiç kimse mağdur edilmemesi. Ortak bir değerde buluşulması gerekiyor. Bazı vatandaşlarımız ’yerlerimiz istimlak edilecek mi’ endişesi taşıyor" dedi.
İstanbul’a yapılacak 3. Havalimanı için düzenlenen ihalede rekor bir fiyat çıktı. 22 milyar 152 milyon Euro ile ihale edilen 3. Havalimanı, Arnavutköy İlçesi’nde bulunan Yeniköy ve Akpınar köyleri arasında kurulacak. 7700 hektarlık alana kurulacak olan yeni havalimanında 6 pist ve 150 milyon yolcu kapasitesi olacak.

HEM SEVİNÇ HEM ENDİŞE

Yeni havalimanında 3 bin 500 ila 4 bin 100 metre arasında planlanan pistlerde, Pist başı saatte 19 iniş kalkış, ve 500 uçak kapasiteli apron inşaa edilecek. Havalimanı Kuzey Marmara otoyolu ile Üçüncü Boğaz Köprüsüne de bağlanacak. Raylı sistem ile Taksim’e 15 dakikada ulaşılacak. Otobüs hatları ile İstanbul’un bütün bölgelerine bağlanacak.

Yapılması planlanan yeni havalimanı bölgede yaşayan vatandaşların da yüzünü güldürdü. Akpınar Köyü Muhtarı Ali Genç, "Şu an değerler arttı doğal olarak. Vatandaşlar hem mutlu sevinçli gözüküyor. Hem ’yerlerimiz istimlak edilecek mi’ diye tedirgin. Bu bölgede faal çalışan maden ocakları var. İnsanların yüzde 60’ı bu maden ocaklarında çalışmakta. Onların durumu ne olacak" dedi.

Havalimanı’nın elbette kendileri için faydalı olacağını söyleyen Genç, yapım aşamasında kimsenin mağdur edilmemesinin önemli olduğunu ifade etti.
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER