ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 22:15

3. Fethiye Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Gıda İhtisas Fuarı


3. Fethiye Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Gıda İhtisas Fuarı, düzenlenen törenle açıldı.
     Marfo Fuarcılık tarafından düzenlenen fuarın açılışını, Muğla Valisi Fatih Şahin, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Belediye Başkanı Behçet Saatcı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici yaptı.
     Törende konuşan Vali Şahin, Muğla'nın en büyük potansiyellerinden birinin tarım ve hayvancılık olduğunu söyledi.
     Muğla ve Fethiye'nin tarım sektöründen ülkeye büyük bir katma değer sağlandığını belirten Şahin, ''Biz arzu ediyoruz ki alın teri döken çiftçimiz, daha çok kazansın, işlerini daha fazla geliştirsin ve buradaki ürünler dünya markası haline gelsin. Bunun yolu da çalışmaktan, yenilikçi olmaktan, yenilikleri takip etmekten ve birlik beraberlikten geçiyor'' dedi.
     Şahin, fuarların yeniliklere büyük katkı sağladığını, son teknoloji ürünlerinin görücüye çıkarak çiftçinin işini kolaylaştırmasını ve daha verimli ürün elde etmesinin yolunu açtığını dile getirdi.
     Şahin, Muğla bölgesinin tarım ve hayvancılıkla ilgili potansiyelinin çok yüksek olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:
     ''Bizim tek eksiğimiz burada ulusal ve uluslararası düzeyde fabrikaların olmaması. Bugüne kadar birçok kuruluşla da 'yatırımlarınızı gelin bu bölgeye yapın' diye görüştük. Bu potansiyelin yatırımcılar tarafından da değerlendirilmesi gerekli. Özellikle tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesinin Muğla'da yapılması için de gayret sarf ediyoruz.''
     Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici ise tarım ve gıdanın stratejik öneminin artarak devam ettiğini, açılan fuarlar ile tarımsal üretimde verimlilik ve kaliteyi önemli ölçüde etkileyen modern makinelerin tanıtımının yapıldığını belirtti.
    
''Dünyanın yedinci, Avrupa'nın birinci tarım ekonomisiyiz''
    
     Tarım sektöründeki hızlı büyümenin Türkiye'yi dünyanın yedinci, Avrupa'nın ise birinci tarım ekonomisi haline getirdiğini vurgulayan Ekici, ''Ülkemizin potansiyeli dikkate alındığında daha iyi bir noktada olmamız gerektiği bir gerçektir. Sektörün istenilen seviyeye gelmesi modern tarım tekniklerinin kullanılmasıyla mümkün olacaktır'' diye konuştu.
     Ülkenin dört bir yanında düzenlenen tarım fuarlarıyla tarım sektörünün ne kadar hızlı geliştiğinin anlaşıldığını ifade eden Ekici, Muğla bölgesinde zeytinyağı, örtü altı domates, narenciye, bal, su ürünleri, nar ve badem üretiminin en yüksek olan yer arasında olduğunu sözlerine ekledi.
     Konuşmaların ardından Vali Şahin ve beraberindekiler fuardaki stantları gezerek bilgi aldı.
     Yaklaşık 200 firmanın stant açtığı fuar, 3 gün boyunca ziyaretçilere açık kalacak.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER