ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 22:44

3 bin öğrencinin ilk etap uğurlama töreni


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çanakkale Savaşı'nda Osmanlı coğrafyasının her yerinden askerlerin birbirinin kucağında şehit olduğunu belirterek, ''Hiç birbirlerinin ırkına, kökenine bakmadılar. Bayrakları birdi, devletleri birdi, inançları birdi, çok şükür vatanseverlikleri birdi. Bugün Türkiye, yine aynı ideal etrafında aynı birlik ve bütünlük içerisinde Çanakkale'de sahip olduğu bu güce Allah'ın izniyle yine mutlaka ve en kısa zamanda sahip olacaktır'' dedi.
     Arınç, Milli Eğitim Bakanlığı ile Ankara Ticaret Odasının (ATO) öncülüğünde, Çanakkale Şehitliği'ne 3 bin öğrencinin ilk etap uğurlama törenine katıldı.
     ATO Meclis Salonu'ndaki törende Arınç, Çanakkale'ye gönderilen 250'yi aşkın öğrencinin çok güzel hatıralarla döneceklerini umduğunu söyledi.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çanakkale'ye çok önem verdiğini ve bu toplantıya katılmayı çok istediğini dile getiren Arınç, gelişen bir olay nedeniyle programa kendisinin katıldığını ifade etti ve Erdoğan'ın selamlarını iletti.
     Çanakkale Zaferi'nin bu yıl 98. yılının kutlandığını anımsatan Arınç, Başbakan Erdoğan'ın 10'a yakın bakan, çok sayıda milletvekili ve vatandaşlarla kutlamalara katıldığını hatırlattı.
     Orman ve Su İşleri Bakanlığının geçen yıl açılışı yapılan ve Çanakkale savaşının bütün safhalarını yansıtan simülasyon merkezi yaptırdığını belirten Arınç, Çanakkale'ye ''Çanakkale Panorama'' ismiyle büyük bir simülasyon merkezi daha yapılacağını bildirdi.
     Arınç, ''Bunları şunun için düşünüyoruz. Çanakkale zaferdir. 'Çanakkale geçilmez' sözünü siz de biraz önce güçlü bir şekilde haykırdınız. Ayağının birisini boğazın bir tarafına, birisini diğer tarafına koyup 7 düvele karşı 'Çanakkale geçilmez' diye haykıran şanlı bir ecdadın torunlarısınız. Sizler çok mübarek, çok kutsal bir neslin çocuklarısınız'' dedi.
     Çanakkale Savaşı'nın, Birinci Dünya Savaşı'nın seyrini değiştiren bir cephe olduğuna dikkati çeken Arınç, düşman kuvvetlerinin başkomutanlarından Hamilton'un, ''Biz karşımızda Türk ordusuyla savaşmadık, çünkü onların elinde silahları, cephaneleri ve bize güç ve kudretleri yetecek mühimmatları yoktu. Biz onların inançlarıyla ve imanlarıyla çarpıştık ve yenildik'' sözlerini hatırlattı.
     ''Onların komutanı böyle diyorsa bu mutlaka gerçeklik payını içinde taşıyordur'' değerlendirmesinde bulunan Arınç, Alman Komutan Liman Von Sanders'in de ''Türk askerinden daha güçlü bir asker, daha disiplinli, daha vatansever bir asker tanımadım. Onlar ölüme, şahadete gülerek ve koşarak gidiyorlardı'' ifadelerini paylaştı.
     Savaşta, 200 binden fazla şehit verildiğini, bunların içerisinde lise öğrencileri, tıp öğrencilerinin de olduğu genç nüfusun büyük yer tuttuğunu anlatan Arınç, o dönem bazı okulların mezun bile veremediğini kaydetti.
     Seyit Onbaşı'nın kahramanlıklarından söz eden Arınç, Edremit Havaalanı'nın isminin Seyit Onbaşı olarak değiştirildiği bilgisini verdi.
    
     ''Birliğimizin ve bütünlüğümüzün en büyük örneğini gördük''
    
     Başbakan Yardımcısı Arınç, Çanakkale Savaşı'nda Türk Ordusu'nun, Anadolu'nun gerçek evlatlarının, sahiplerinin büyük bir mücadele verdiğini dile getirerek, savaşın 3 başlık altında özetlenebileceğini belirtti.
     Arınç, ''Birincisi; iman, inanç, toprağımıza, vatanımıza, bayrağımıza bağlılık Çanakkale'de adeta elle tutulur hale geldi. İkincisi; çok genç nüfusu orada şehit verdik. Üçüncüsü; çok önemli, bugün Türkiye'de içecek su kadar, yiyecek ekmek kadar muhtaç olduğumuz birliğimizin, bütünlüğümüzün en büyük örneğini gördük'' diye konuştu.
     Öğrencilerden ziyaret edecekleri şehitliklerde yazan isimlere ve memleketlerine dikkat etmelerini isteyen Arınç, şöyle devam etti:
     ''Mesela orada Diyarbakır Lice'den şehit olmuş Mehmet'i, Bursa'dan Ahmet'i, Trabzon'dan, Çaykara'dan, Rize'den Hüseyin'i göreceksiniz. Muğla'dan bir başka ismi göreceksiniz. Lazkiye'den gelmiş, Kudüs'ten gelmiş askerlerimizi göreceksiniz. Yemen'den, Galiçya'dan, Balkanlar'dan gelenleri göreceksiniz. Osmanlı coğrafyasının her tarafından koşarak bu harpte şehit olmak için gelen, aynı ideal uğruna birbirinin kucağında şehit olmuş gençleri göreceksiniz.
     Diyarbakırlı, Liceli, Hanili, Kulplu Hasanlar, Hüseyinler, Manisalı Ahmetlerin, Mehmetlerin kucağında şehit oldu. Hiç birbirlerinin ırkına, kökenine bakmadılar. Bayrakları birdi, devletleri birdi, inançları birdi, çok şükür vatanseverlikleri birdi. Bugün Türkiye, yine aynı ideal etrafında aynı birlik ve bütünlük içerisinde Çanakkale'de sahip olduğu bu güce Allah'ın izniyle yine mutlaka ve en kısa zamanda sahip olacaktır. Sizin Çanakkale'de göreceğiniz güzelliklerden biri de bu olmalı.''
    
     ''Fitne, ırkçılık, fesattan uzak kaldılar ve Çanakkale'ye koştular''
    
     Bu memlekette bin yıldır aynı bayrak altında aynı idealler için yaşayan insanların fitneden, ırkçılıktan, fesattan uzak kalarak Çanakkale'ye koştuklarını vurgulayan Arınç, ''Ellerinizdeki bayraklar her zaman özgür şekilde dalgalandı. Bundan sonra da özgür şekilde dalgalanacak. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacak'' dedi.
     Savaşın muzaffer komutanlarından Büyük Atatürk'ün Çanakkale Savaşı'ndaki başarılarda ne büyük payı olduğunun bilinmesi gerektiğini ifade eden Arınç, bu ülkenin insanlarının tarihe silinmeyecek bir destan yazdığını söyledi.
     Arınç, ''Biz şanlı bir ecdadın çocuklarıyız, sizler de torunlarısınız. Dedelerimize, ecdadımıza, ideallerimize, vatanseverliğimize bundan sonra da sıkı sıkıya bağlı olacağız'' diye konuştu.
    
     ''Son 10 yılda, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan derslik sayısı kadar derslik yapıldı''
    
     Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da konuşmasına başlarken, ''Böyle çiçek bahçesi gibi çocukların arasında'', klasik bir konuşma yapmanın içinden gelmediğini, çok kısa ve içinden geldiği gibi konuşmak istediğini söyledi.
     Bunun üzerine salondakiler Avcı'yı alkışladı. Avcı, da esprili bir dille ''Bu alkışlar çok kısa konuşacağım dediğim için mi'' diye sordu.
     Avcı, son 10 yıldır, aşağı yukarı Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan derslik sayısı kadar derslik yapıldığını ifade ederek, ''Bunların içinde bir tanesi var ki hepsi bir kenara o bir kenara. O da Çanakkale'deki şehitliklerimiz, açık hava dersliğimiz. Oraya gittiğiniz zaman siz de bugüne kadar gördüğünüz, aldığınız, izlediğiniz bütün derslerden daha farklı ve bundan sonra normal dersliklerde aldığınız, alacağınız derslerden farklı bir derse şahit olacaksınız. Onun için bu gezinizi çok ama çok önemsiyorum'' dedi.
     Öğrencilerin öğretmenlerinden tarihle geçmişle bugünle ve gelecekle ilgili çok anlamlı sözler duyacaklarını ifade eden Avcı, öğrencilerin bu dersin kıymetini bileceklerini ve unutmayacaklarını belirtti.
     1915 yılının ders yılı sonunda birçok lisede mezuniyet törenlerinin yapılmadığını ve birçok lisenin hiç mezun vermediğini hatırlatan Avcı, ''Siz o kahramanları ziyaret ediyorsunuz. Çünkü onlar okullarını bıraktılar ve Çanakkale'ye gittiler. Çanakkalede o günden bu güne hiçbir milli eğitim bakanının imzalamadığı kadar, güzel, şerefli, mübarek şahadetnamelerini kendileri aldılar. Onun için sizin bu seyahatiniz çok anlamlı bir seyahat'' şeklinde konuştu.
     ATO Başkanı Salih Bezci de Çanakkale gezilerinin bu yıl dokuzuncusunu düzenlediklerini, bugüne kadar 15 bin öğrencinin Çanakkale'ye gönderildiğini söyledi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER