ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 18:08

3 bin kız öğrenci okula kazandırıldı

3 bin kız öğrenci okula kazandırıldı


Şanlıurfa merkezli 16 pilot ilde yürütülen Kız Çocuklarının Okullaşma oranının arttırılması projesi (KEP) sona erdi. Bin 500 öğretmenin eğitildiği projenin kapanış toplantısı bugün Şanlıurfa’da yapıldı. ‘Alo 147’yi de kapsayan proje kapsamında 3 bin kız çocuğunun okula kazandırıldığı belirtildi. Proje kapsamında, 17 bin aile ziyaret edildi, 248 kız çocuğu açık ilköğretime, 2 bin 210 kız açık liseye, 3 bin 300 öğrenci örgün öğretime yönlendirildi. Bin kız çocuğu ve kadına okuma yazma öğretildi, 23 bin kişiye aile semineri verildiği öğrenildi. Okula kazandırılan yaklaşık 3 bin 300 kızdan 800’ünün ‘Alo 147’ hattı aracılığı okula yönlendirildiği öğrenildi. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ömer Açıkgöz, Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, ÇSGB Avrupa Birliği Koordinasyon Daire Başkanı Cengiz Aydemir, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean Maurıce’nin katıldığı toplantıda Kız çocukları için yürütülen projeler ele alındı. Burada konuşan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, yaşanan her olaydan ders alarak ilerlediklerini anlattı.
AB’de kırsal nüfusun yüzde 6 olduğunu hatırlatan Vali Güvenç, bu oranın Türkiye’de yüzde 24, Şanlıurfa’da ise yüzde 45 olduğunu söyledi. Bu oranın çalışmaları zorlaştırdığını kaydeden Güvenç, bunun farkında olarak çalışmayı sürdürdüklerini ifade etti
Güvenç, “Yılların ihmallerini, eksikliklerini, yanlışlıklarını tepeleyerek hızla azimle gayretle, ekip ruhu ile korkmadan çekinmeden, kimseye eyvallah etmeden yolumuza devam edeceğiz. Her olaydan ders çıkararak yolumuza devam ediyoruz.” dedi.
Her olaydan ders çıkarak kendimizi yenilediğini aktaran Güvenç, bu sıkıntıların içerisinde 6 ayda yüzün üzerinde okul bin 800’ün üzerinde derslik yapımı başarıldıysa buna saygı duyulması gerektiğinin altını çizdi. Son yıllarda okullaşma oranını hızla arttığını hatırlatan Güvenç, ülke olarak Avrupa’yı yakalama noktasına ulaşıldığını ifade etti.
İl Milli eğitim Müdürü Metin İlci ise “ilimizde net olarak 515 tane kız öğrencinin tekrar yeniden okula kazandırması sağlanmıştır. Bu bizim için büyük bir başarıdır. Öğrencilerimizin adına gerçekten mutluluk verici kurur verici bir olaydır. Türkiye genelinde 16 ilde yapılan çalışmalarda bütün ilde çok ciddi manada yol kat edildiğini her bir ilde konulan hedeflerde çok çok üzerinde çıktı.” ifadelerine yer verdi. İlci ayrıca Şanlıurfa’da Alo 147 hattını arayarak yardım isteyen tüm öğrencilerin okula kazandırıldığını anlattı.
Daha sonra proje kapsamında okula kazandırılan Muşlu Esra adındaki kız öğrenci kısa bir konuşması oldu. Maddi imkansızlıklar nedeniyle okula gidemediğini anlatan öğrenci, tarlada çalışan tüm kızları okumaya davet etti.
CİHANKAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER