ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mayıs 2014 Cuma 20:30

3 bin 916 metrede şehitlerimizi anacaklar

3 bin 916 metrede şehitlerimizi anacaklar

Türkiye genelinden yaklaşık 100 dağcı, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden işçileri anmak için Erciyes Dağı'nın 3 bin 916 metre yükseklikteki zirvesine tırmanacak.


Dağcılık İl Temsilcisi İsmail Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kayseri'nin yanı sıra Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Trabzon, Çanakkale, Rize, Mersin, Balıkesir, Nevşehir ve Niğde'den gelecek dağcılardan oluşan yaklaşık 100 kişilik grupla Erciyes'in zirvesine "anma tırmanışı" yapacaklarını söyledi.

Pazar günü saat 16.00'da 2 bin 750 rakımlı Çobanini mevkisinde kamp kuracaklarını belirten Yılmaz, pazartesi günü saat 03.00'te zirveye tırmanmaya başlayacaklarını ifade etti.

Tırmanışın herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamaları durumunda yaklaşık 7 saat sürmesini beklediklerini kaydeden Yılmaz, şunları söyledi:

"Saat 10.00'da zirveye ulaşmayı planlıyoruz. Madende hayatını kaybeden şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı'nı okuyacağız ve zirve defterini imzalayacağız. Defterde Soma'da ekmek parası için yerin binlerce metre altına girerek geçimini sağlama mücadelesi veren şehitlerimize yönelik duygu ve düşüncelerimizi paylaşacağız. Dağcılar olarak onların acısını kalbimizde hissediyoruz ve onları asla unutmayacağız. Şehitlerimizi Erciyes'in zirvesinde anacağız. Yaklaşık iki saat kadar zirvede kaldıktan sonra saat 12.00'de çıktığımız güzergahtan dönüşe geçeceğiz."
Yılmaz, maden şehitlerine Allah'tan rahmet, geride kalan yakınlarına ise sabır diledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER