ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 15:38

2'inci tıbbi yardım konvoyu Suriye’ye geçti


Merkezi Londra’da bulunan insani yardım kuruluşu SKT Welfare ile Türkiye’den Yardımeli Derneği’nin ortaklaşa olarak hazırladıkları tıbbi yardım konvoyunun ikincisi Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye girdi.

Geçtiğimiz yıl aralık ayında gönderilen ilk konvoydan sonra daha geniş çaplı olarak hazırlanan ikinci tıbbi yardım konvoyunda 27 acil yardım ambulansı ile 1 adet gezici hastane yer alıyor. 5 Nisan’da Edirne’den Türkiye’ye giriş yapan yardım konvoyu sırasıyla Edirne, İstanbul, Sakarya, Ankara, Konya, Adana ve son olarak Hatay’dan geçerek Suriye’ye ulaştı.

Konvoyda bulunan yardımlar arasında özellikle çocuklara yönelik olarak mama ve tıbbi cihazlar ile annelere yönelik yaşam destek malzemeleri yer alıyor. Suriye’de il ve ilçeleri dolaşarak hizmet vermesi planlanan konvoyun, sahra hastanesinin kontrolünde olacağı öğrenildi. Konvoyun Suriye’ye geçişinden önce bir basın toplantısı düzenleyen Yardımeli Derneği Genel Başkanı Sadık Danışman, bu konvoyun ilkine göre daha donanımlı ve kalabalık olduğunu söyledi. Konvoyda yer alan ambulanslar ve gezici hastanede Suriye’de zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren anne ve çocukların tedavi göreceğini aktaran Danışman, bundan sonra da bu tür yardımları yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Basın toplantısında konuşan Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi de bu tür yardımların artarak devam etmesini istediklerini belirtti.

Şu anda Reyhanlı’da yaklaşık 30 bin Suriyelinin kaldığını söyleyen Şanverdi, bu kalabalık nüfustan önceleri şehrin huzurunu bozacakları düşüncesiyle çok çekindiklerini, ancak aradan geçen 1 yıla rağmen hiçbir toplumsal olumsuzluğun yaşanmadığını, bu durumu misafirperver Reyhanlı halkının sağduyusuna borçlu olduklarını ifade etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER