ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 16:04

29 bin 507 ilköğretim 7. sınıf öğrencisi tabletine kavuştu


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 bin 507 ilköğretim 7. sınıf öğrencisine dağıtılan tablet bilgisayar için tören düzenlendi.

Uluslararası Fuar Merkezi'ndeki törene, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Vali Ercan Topaca, AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, törendeki konuşmasında bilgi çağının önemine dikkat çekerek, "Bilgiyi en verimli kullananlar dünyaya yön veriyor. Bilgi sayesinde küresel dengeler değişti. Dünyaya yön verenler, eski çağlardaki gibi kalabalık ordulara ihtiyaç duymuyor. Artık teknoloji savaşları yaşanıyor." dedi.

Karaosmanoğlu, bilgisayarların hayatın artık bir parçası, olmazsa olmazı haline geldiğini anlattı. Karaosmanoğlu, bilgisayar bilmeyenin okuma yazma bilmeyenle aynı olduğuna vurgu yaptı. Karaosmanoğlu, önümüzdeki ayda dağıtacaklarıyla birlikte bugüne kadar 135 bin bilgisayar vermiş olacaklarını ifade etti. Çocukların eğitimine çok önem verdiklerini belirten Karaosmanoğlu, şunları kaydetti: "Öğrencilerimize sorunsuz eğitim yapacak okullar kazandırmak için çaba sarf ediyoruz. En güzel okullarla okumanın hakları olduğuna inanıyorum."

Bilgisayar denilince akıllara oyun oynamanın gelmemesi gerektiğini belirten Karaosmanoğlu, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu: "Bizim 40'lı yaşlarda ulaştığımız bilgisayarlara, bu yaşta ulaştınız. İyi kullanmanızı rica ediyorum. Araştırma yapın, dilinizi geliştirin, bilgi dağarcığınızı geliştirin, donanımlı güçlü bireyler olarak yarınlara hazırlanın. Bu sayede kendinizi geliştirecek derslerinizde daha başarılı olacağınıza inanıyorum."

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ise bilgisayar dağıtımın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli icraatlarından biri olduğunu söyledi. Erdem, bilgisayar sayesinde yarınlara tohum atıldığını kaydetti. Erdem, tabletlerle birkaç saniyeyle dünyanın dolaşıldığı, bilgiye erişildiğini belirterek, "Eğitimin kalitesi günden güne artıyor ama yetmiyor, dünya çok ilerliyor buna yetişmek gerekiyor. Eğitim adına güzel tabletlerini kullanın, bilgiye erişin, öğretmenlerinizle etkileşimli dersler yapın. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'yla görüştüm. 'Fatih Projesi'nin büyük denemesini burada yapalım' dedim. Bunun için gerekli toplantılar yapılsın." ifadelerini kullandı.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık da konuşmasında eğitimin önemine vurgu yaptı. Işık, "Dünyada, birey, toplum olarak güçlü olmanın, güçlü kalmanın, olmazsa olmazı eğitim. Artık yer altı kaynakları mı, yoksa insan kaynağı mı dendiğinde verilen cevap insan kaynağı. İnsan kaynağı bir ülkenin kalkınmasında en önemli unsur." diye konuştu.

Işık, 11 yıldır birinci bütçenin Milli Eğitim Bakanlığı'nın olduğunu anlattı. Işık, eğitimde fiziki altyapının yeterli hale gelmesi için inanılmaz gayret gösterdiklerini dile getirdi. Işık, öğrencilere tavsiyelerde bulunarak, "Bu tabletler hayatla bağınızı koparmamalı. İhtiyacınız olan oyundan alıkoymamalı, sosyalleşmeden alıkoymamalı, bu tabletler sizi geleceğe daha iyi hazırlayan enstrüman olarak kalmalı." ifadelerini kullandı.

Vali Ercan Topaca ise eğitimli insanın önemine dikkat çekti. Topaca, şöyle devam etti: "Bizim ülkemizde gün geçtikçe güçleniyor. Çünkü yeni yetişen nesil, çok iyi bir eğitimden, her türlü donanıma sahip, bilgiye sahip, her türlü araç ve gerece sahip, fiziki anlamda eksiği olmayan çok iyi öğretmenlerle geleceğe hazırlanıyor. Çocukların eğitiminden hiçbir şekilde kaçınmıyoruz. Bütün hedefimiz çocuklara en güzel şekilde hazırlanmak. Devletin toplumun gücü buradan geçiyor."

Topaca, rekabete açık, sürekli kendini geliştiren birey olmanın önemine de vurgu yaparak, "Dünyayı iyi tanıyan birey olmak gerekiyor. Dünyayı tanımıyorsanız, güçlü başarılı birey olma şansınız yok. Güçlü birey olmak için okuması yazması kuvvetli, iyi okuyan, iyi yazan düşüncesini kağıda döken insan güçlüdür." diye konuştu.

Konuşmaların ardından bazı öğrencilere, sahnede tablet bilgisayar verildi. Öte yandan, önümüzdeki ayda yapılacak törenle de bu yıl 6. sınıfta okuyan 26 bin 932 öğrenciye tablet hediye edileceği kaydedildi. Böylelikle belediye, 5 yılda 135 bin 475 öğrenciyi bilgisayarla buluşturmuş olacak. Dağıtılan bilgisayarların toplam değeri 55 milyon 810 bin lira olduğu ifade edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER