ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Nisan 2013 Cuma 11:00

28 yıllık İMKB tarih oldu

28 yıllık İMKB tarih oldu

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) yeni ismi 'Borsa İstanbul' oldu. Başbakan Erdoğan konuşmasında finans merkezinin İstanbul olduğuna dikkat çekti.


Borsa İstanbul’un ilk gongunu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çaldı.

Dersaadet Tahvilat Borsası’ndan itibaren 140 yıllık bir geleneğe sahip İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, artık 'Borsa İstanbul' olarak anılacak. Borsa İstanbul’un tanıtımı ve ilk gongun çalınması ile ilgili İstinye’deki borsa binasında tören düzenlendi. Buradaki törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, SPK Başkanı Vahdettin Ertaş ve Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan katıldı.

Erdoğan’ın borsa binasına gelmesiyle tören başladı. Başbakan Erdoğan sahneye çıkarak ilk gongu çaldı. Gongun çalınmasıyla birlikte İstanbul’daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde bayraklar açıldı.

28 YILLIK "EFSANE" TARİH OLUYOR

BİST YÜKSELİŞLE BAŞLADI

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) Endeksi dünkü sert düşüşün ardından bugün yeni ismiyle ilk işlem gününe yükselişle başladı.

İstanbul'da işlem gören hisse senetleri önceki kapanışa göre ortalama yüzde 0,35 oranında değer kazanırken, Bankacılık Endeksi yüzde 0,47, Holding Endeksi ise yüzde 0,07 oranında yükseliş kaydetti.

Analistler, endeksin 83.000 seviyesinin destek olarak takip edileceğini ve gerek yurt içinde gerekse yurtdışında açıklanacak makroekonomik verilerin yön üzerinde belirleyici olacağını belirtiyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER