ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 00:22

28 Şubat Soruşturması


İnsan Hakları Derneği (İHD), 28 Şubat dönemine ilişkin açılabilecek kamu davasına, ''suçtan zarar gören'' olarak katılmak için soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına dilekçe verdi.
     İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Ankara Adalet Sarayı'na gelerek, taleplerini içeren dilekçeyi, soruşturmayı yürüten TMK'nın 10. maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'ye sundu.
     Dilekçede, dönemin İHD Genel Başkanı Akın Birdal'ın 12 Mayıs 1998'de, dernek merkezinde silahlı saldırıya uğradığı hatırlatıldı.
     Olay yerinden kaçan saldırganların, daha sonra yakalanarak yargılandığı belirtilen dilekçede, bu olaya karışan bazı kişilerin, ''Ergenekon davasında'' tutuklu olarak yargılandığı ileri sürüldü.
     Ekim 2000'de İHD Genel Merkezi'ne ve çok sayıda gazeteciye gönderilen mailde, ''Andıç'' ve ''Güçlü eylem planı'' adlı Genelkurmay belgesinin ortaya çıktığı iddia edilen dilekçede, bu belgenin altında dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir'in isminin bulunduğu savunuldu.
     Söz konusu belgelerin, 28 Şubat'ta uygulamaya konulduğu öne sürülen dilekçede, Akın Birdal'ın, Çevik Bir hakkında yaptığı suç duyurusundan sonra, ''Kovuşturmaya yer olmadığı'' kararı verildiği, bunun ardından yapılan itirazların reddedilmesi üzerine, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne dava açıldığı kaydedildi.
     Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın elde ettiği deliller ışığında, 28 Şubat 1997'deki, ''Darbe teşebbüsüyle'' ilgili soruşturma yürüttüğü belirtilen dilekçede, açılabilecek kamu davasında İHD'nin suçtan zarar gören olarak yer alması istendi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER