ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 22:24

28 Şubat davası


Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Şubat davası kapsamında, Başbakanlıktan 14 Mart 1997'de Başbakanlık tarafından yayınlanan irtica ile mücadele konusunda yazılı talimat ve genelge bulunup bulunmadığını, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliğinden ise 28 Şubat 1997 tarihli MGK toplantısına ilişkin tutanakların açıklanıp açıklanmadığını soracak.
Mahkemenin tensip zaptına göre, hakkında soruşturma aşamasında yokluğunda tutuklama kararı çıkarılan sanıklar Cevat Temel Özkaynak, Eser Şahin ve Erdoğan Öznal'ın yokluklarında tutukluluklarının devamına ve haklarındaki tutuklama kararının infazlarının beklenilmesine karar verildi. Sanık Sedat Arıtürk hakkındaki yakalama emrinin devamı kararlaştırıldı.
Yine, 28 Şubat döneminin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ile Mehmet Başpınar hakkındaki adli kontrol uygulamalarına devam edilecek.
Mahkeme, Ankara'da ikamet eden ve 28 Şubat döneminin bakanları Meral Akşener ve Şevket Kazan'ın yanı sıra, Hasan Ekinci, Şeref Malkoç, Bülent Orakoğlu, Öztürk Türkdoğan, Hasan Celal Güzel ve Arslan Değirmenci'nin de arasında bulunduğu mağdur ve müştekiler adına duruşma gün ve saatini bildiriren davetiye çıkarılacak.
Ankara dışında ikamet eden ve dönemin DYP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller ile Refah Partisi'nden milletvekili seçilen ancak TBMM'de yemin edemeyen Merve Safa Kavakçı, Mehmet Bekaroğlu ve Teoman Rıza Güneri'nin de arasında bulunduğu diğer müştekilerin şikayet ve delillerinin tespiti için ise bulundukları yerlere talimat yazılacak.
MGK Genel Sekreterliğinden, 28 Şubat 1997 tarihli Milli Güvenlik Toplantısına ilişkin tutanakların 2945 Sayılı MGK ve MGK Genel Sekreterliği Kanunu'nun 10. maddesine göre açıklanıp açıklanmadığını ve bu yönde bir karar alınıp alınmadığını soracak ve açıklanmış ise bir örneğinin gönderilmesini isteyecek.
MGK Genel Sekreterliğinden, aynı toplantı sonrasında yapılan basın açıklamasının suretini de isteyecek olan mahkeme, Başbakanlıktan da 54. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin Koalisyon protokolünün, 54. Hükümetin Başbakanının 18 Haziran 1997 tarihli istifa dilekçesinin birer suretini talep edecek.
Yine, Başbakanlıktan 14 Mart 1997'de Başbakanlık tarafından yayınlanan irtica ile mücadele konusunda yazılı bir talimat, genelge bulunup bulunmadığını soracak olan mahkeme, böyle bir talimat veya genelge bulunması durumunda bir suretinin gönderilmesini isteyecek.
TRT'den iddianameyi okuyacak iki spiker görevlendirilmesini talep edecek olan mahkeme, tanıkların dinlenmesi konusunu ise sanık, mağdur ve müşteki sayısının fazlalığını dikkate alarak, sonraki celselerde değerlendirilmesini kararlaştırdı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER