ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 21:19

28 günlük iken öldürülen gelinle ilgili davanın ilk duruşması yapıldı

28 günlük iken öldürülen gelinle ilgili davanın ilk duruşması yapıldı


Van'ın Erciş ilçesinde, 28 günlük gelin iken 7 Kasım 2011'de silahla öldürülen 21 yaşındaki Sevda Kaya cinayeti ile ilgili açılan davanın ilk duruşması yapıldı. Erciş Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 5 tutuksuz sanıklı duruşmada müşteki avukatlar, Sevda Kaya'nın aile kararıyla infaz edildiğini iddia ederek, sanıkların tutuklanmasını istedi. Yaklaşık 9 saat süren duruşma sonrası mahkeme heyeti, duruşmayı, yeni tanıkların dinlenmesi, bazı belge ve bilgilerin toparlanması, sanıkların tutuksuz halinin devamına karar vererek erteledi.

Erciş Adliyesi'nde görülen duruşmaya Sevda Kaya'nın yakınları, sanıklar Alim, Ayfer, Abdulcabar, Muhammet ve Yüksel Yıldız, müşteki ve sanık avukatları katıldı. Saat 09.30'da başlayan duruşmada, kimlik tespitinin ardından haklarında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açılan 5 sanığa söz verildi. İlk olarak konuşan Sevda Kaya'nın kayınvalidesi Ayfer Yıldız, üzerlerine atılı suçları, gelinini öldürdüğü iddiasını kabul etmedi. Müşteki avukatların katil zanlısı olarak iddia ettikleri Sevda Kaya'nın kayınpederi Abdulcabbar Yıldız, kendilerine iftira atıldığını söyledi. Sevda Kaya'nın eşi Alim Yıldız ise eşiyle bir sorununun olmadığını, sanık konumunda oldukları davada ailesiyle birlikte mağdur edildiklerini belirterek, kendilerine iftira atan Sevda Kaya'nın ailesinden davacı olduğunu söyledi.

Tanıkların dinlenmesinin ardından, müşteki avukatı Müjde Tozbey Erden, Sevda Kaya'nın aile kararıyla infaz edildiğini söyledi. Ellerindeki delillerin ışığında katilin Sevda Kaya'nın kayınpederi Abdulcabbar Yıldız olduğunu iddia eden Avukat Erden, "Aile kararıyla Sevda infaz edildi. Cinayeti, Sevda'nın eşi yapamayınca silahı iktidar olarak kendini gösteren babası Abdulcabbar Yıldız alarak gelinini öldürdü. Sevda'nın eşi Alim de bu infazı izledi." dedi.

Avukat Erden'in, "Abdulcabbar Yıldız'ın bu iktidarı, savcılığı ve mahkemeyi dize getirmiştir." demesi üzerine mahkeme heyeti, Avukat Erden hakkında soruşturma başlatılmasını istedi. Avukat Erden ise mahkeme heyeti tarafından yanlış anlaşıldığını söyledi. Sanık avukatı Dilaver Sabak ise müşteki avukatların iddialarının tamamen soyut delillere dayandırıldığını ve dava açılmasına bile gerek olmadığını savundu.

Yaklaşık 9 saat süren duruşma sonrası mahkeme heyeti, duruşmayı yeni tanıkların dinlenmesi, bazı belge ve bilgilerin toparlanması, sanıkların tutuksuz halinin devamına karar vererek, duruşmayı 6 Mayıs 2013 tarihine erteledi. Duruşma sonrası dışarıda açıklama yapan Sevda Kaya'nın ağabeyi Vefa Kaya, ellerinde yeteri kadar delil olduğunu ve katilin bir an önce ortaya çıkarılmasını istediğini söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER