ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 17:57

28 ambulanslık yardım konvoyu Sakarya'ya ulaştı

28 ambulanslık yardım konvoyu Sakaryaya ulaştı


 İngiltere'den Suriye'ye 28 ambulansla birlikte tıbbi cihaz, ilaç ve medikal malzeme götüren aktivistlerin oluşturduğu yardım konvoyu Sakarya'ya ulaştı.

Merkezi Londra'da bulunan İyilik Hareketi (SKT Welfare) üyeleri ve Yardımeli Derneği'nin girişimleriyle Suriye için 28 ambulans ve acil tıbbi malzeme toplandı. 31 Mart'ta Londra'dan yola çıkan 82 kişilik aktivist grup, 5 Nisan'da Edirne'den Türkiye'ye giriş yaptı. Yardımeli Derneği'nin ev sahipliğinde Hatay'daki Cilvegözü Sınır Kapısı'na gitmek üzere yola çıkan yardım konvoyu, Sakarya'ya ulaştı. Sapanca ilçesinde TEM Otoyolu'ndaki bir dinlenme tesisinde mola veren aktivistler, İl Ormanı'nda yemek yedi.

Yardımeli Derneği Genel Koordinatörü Osman İlhan, Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 ay önce içinde tıbbi malzeme, ilaç, battaniye, süt tozu ve acil malzemelerin olduğu 20 araçlık konvoyla Suriye'ye yardım ulaştırdıklarını kaydetti. Londra'daki İyilik Hareketi ve dernekleri tarafından 2. Suriye Tıbbi Yardım Konvoyu'nun oluşturulduğunu ifade eden İlhan, "İkinci yardım konvoyunda 28 ambulans, ilaç, tıbbi cihaz ve medikal malzemeler bulunuyor. Yardımlar Özgür Suriye Ordusu'nun alanı içerisindeki yerlere başta Hama, Humus, Halep'e götürülecek. Savaştan zarar gören kardeşlerimize bu ambulanslar hizmet verecek." dedi.

Suriye'deki savaşın üçüncü yılına girdiğini kaydeden İlhan, şunları söyledi: "Suriye'de binlerce insan şehit oldu. Binlerce insan kayıp. Milyonlarca insan mülteci durumuna düştü. Her gün onlarca insan, yüzlerce insan Esed bombalarıyla, askerleri tarafından zalimce katlediliyorlar. Bizler de hayır kurumları olarak Suriye'deki kardeşlerimize seferber olduk."

Aktivistlerin arasında yer alan İyilik Hareketi gönüllüsü doktor İsmail Ray ise yardım konvoyunun 5 bin kilometre yol katederek Türkiye'ye ulaştığını söyledi. Politik amaçlarının olmadığını, tek yapmak istedikleri şeyin insani yardım olduğunu anlatan Ray, "28 ambulansla geldik. Yanımızda bol miktarda ilaç ve medikal malzeme getirdik. En büyük hedefimiz Suriye'de yerleşik hastane kurabilmek. Hastanelerin büyük çoğunluğu vurulmuş durumda. İlk etapta medikal malzeme ve ambulans götürüyoruz." diye konuştu.

Bir başka aktivist diyetisyen Susan Vincent de yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalıştığını dile getirdi. Suriye'de yardıma ihtiyacı olanlara yardımcı olmak istediklerini kaydeden Vincent, şunları söyledi: "Biz bu yardımı Suriye halkına götürüyoruz. Bebek bakım üniteleri ve hasta bebekler için medikal malzemeler var. Çocuklara özel ilaçlar var."

Kısa süren molanın ardından aktivistler yollarına devam etti. Yardım konvoyu, Ankara, Konya, Adana'dan sonra Hatay Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye giriş yapacak. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER