ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 21:04

24 bin öğrenci okuduğu kitaptan sınava girdi

24 bin öğrenci okuduğu kitaptan sınava girdi


Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed'in (SAV) dünyaya teşriflerinin bin 442. doğum yıl dönümü dolayısıyla Balıkesir'de ilköğretim, lise ve üniversitede eğitim gören 24 bin öğrenci, Hz. Peygamber'in hayatını anlatan kitapları okuyup sınava katıldı. Bazı öğrenciler kitabı birkaç kez okurken, sınava görme engelli bir öğrencinin de katılması dikkat çekti.

Balıkesir Valiliği'nin onayıyla, NT Mağazaları, Balıkesir Eğitim ve Sevgi Derneği (BESDER) ve Güçlü Yarınlar Platformu tarafından tertip edilen organizasyonda ortaokul ve üniversite öğrencileri Ümit Kesmez'in 'Efendimizin Nurlu Hayatı', lise öğrencileri ise Salih Suruç'un 'Peygamberimizin Hayatı Mekke Dönemi' isimli kitabı okuyup sınav oldu. Balıkesir'in 16 ilçesinde yapılan sınavda öğrenciler başarılı olmak için ter döktü.

Öğrenciler 320 ve 600 sayfalık kitapları okuyarak, tıpkı üniversite sınavı gibi hazırlık yaptı. Daha sonra yapılan sınavda 70 ve 80 sorudan oluşan sınav kitapçığı öğrencilere dağıtıldı. Öğrenciler, okudukları kitaptan sorulan sorulara doğru cevap verebilmek için birbirleriyle yarıştı. Sınav sonucunda toplamda 300 öğrenciye çeşitli hediyeler verilecek. Dereceye giren öğrencilere ayrıca 10 adet akıllı telefon, 26 adet tablet bilgisayar, 6 adet dizüstü bilgisayar, 18 adet dijital fotoğraf makinesi, 15 adet kol saati, hediye çekleri ve sürpriz hediyeler verilecek.

Annesi tarafından okunan kitabı dinleyerek sınava katılan görme engelli öğrenci Fatma Nur Aldemir duygulu anlar yaşattı. Fatma Nur Aldemir'e sınav sorularını görevliler okudu. Sorulara görevlilerin yardımı ile cevap veren Aldemir'in heyecanlı olduğu gözlendi. Bu arada öğrenciler sınavda ter dökerken, aileler de okul bahçesinde heyecanla çocuklarını bekledi.

BESDER Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Doğan, etkinliğin bu yıl ikinci kez düzenlendiğini belirterek, projeye gösterilen ilgiden memnun olduklarını bildirdi. Amaçlarının gençlere Hz. Peygamber'i tanıtmak olduğunu ifade eden Doğan, "Bugün O'nu ne kadar biliyorsak, o kadar huzurluyuz. Gençlerimiz bu yarışmayla Peygamber Efendimiz'i daha yakından tanıma imkânı buldular. Organizasyonda emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür ederiz. İnşallah gelecek yıl daha geniş katılımlı bir organizasyon hedefliyoruz." diye konuştu.

11 Nisan Perşembe günü saat 20.30'da Kurtdereli Spor Salonu'nda sunucu Asım Yıldırım ve ses sanatçısı Gökmen'in katılımı ile ödül töreni düzenlenecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER