ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Haziran 2013 Cumartesi 20:23

24. Arap Ulusal Kongresi Kahire'de başladı


24. Arap Ulusal Kongresi, Mısır'ın başkenti Kahire'de başladı.

Çeşitli düşünce ve siyasi hareketlerin temsilcilerinin katıldığı kongrede ele alınacak konuların başında, Arap ülkelerindeki ana hareketleri birleştirecek siyasi yapılanmanın oluşturulması ve Arap Baharı'nın Ortadoğu'daki yankılarıyer alıyor.
Kongrenin ilk genel sekreteri ve Iraklı düşünür Hayrettin Hasib, kongrenin açılışında, "Arap ülkelerinde ana akımı oluşturan ulusal hareket, demokratik İslami hareket, ulusal sol ve ulusal liberal hareketi bir araya getirecek tarihi bir blok kurulmasına ihtiyaç var" dedi.

Hasib, Mısır ve Tunus'ta sosyal ve siyasal alanda hala birliğin sağlanamadığını belirterek, "Kongrenin önemi işte tam da burada ortaya çıkıyor. Kongreden başka bir oluşum Arap dünyasındaki farklı hareketler arasında koordinasyon görevini sağlamada başarılı olamaz" diye konuştu.

Kongrenin genel koordinatörü Münir Şefik de Arap dünyasında yaşanan çatışmaların iç savaş veya benzeri kritik durumlara yol açmasından duyduğu endişeyi dile getirerek, "Muhalif hareketlerin durmaları gereken noktayı bilmeleri gerektiğinin" altını çizdi.

Mısır'da Halk Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi ise 25 Ocak Mısır devriminde halkın farklı unsurlarının bir araya geldiğini hatırlatttı. Devrimin üstünden iki yıl geçmesine rağmen muhalefet ve yönetim arasında ortak paydanın oluşturulamadığını vurgulayan Sabbahi, "Muhalefet ve yönetim arasındakı ayrılık ciddi bir ikilem yaşandığını gösteriyor" ifadesini kullandı.

Kongre, yarın sona sona erecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER