ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Mart 2013 Çarşamba 01:06

24. Arap Birliği Zirvesi sonuç bildirisi yayınlandı

Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen 24


Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen 24. Arap Birliği Zirvesi sonuç bildirisi yayınladı.

Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen zirvenin sonuç bildirisinin Suriye kriziyle ilgili maddesinde, krizin siyasi yollarla çözülmesi için çalışmanın önemine, halkın kendisini Esed rejimine karşı savunmaları için, her ülkenin uygun gördüğü şekilde, askeri destek de dahil Suriye halkına ve Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) yardım etme hakkı olduğuna vurgu yapıldı.

Sonuç bildirisinde Suriye ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

-Geçici Suriye hükümeti kurulmuştur. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'na (SMDK) Arap Birliği'nde yer verilmesi ve Suriye geçici hükümetinin, ülkenin seçimler gerçekleştirilip resmi kurumlarını tamamlayana kadar Arap Birliği'nde Suriye halkının meşru tek temsilcisi olarak kabul edilmiştir.

-Suriye krizinin siyasi yollarla çözülmesi için çalışmanın önemli olduğu görülmüş, halkın kendisini zalim Esed rejimine karşı savunmaları için her ülkenin uygun gördüğü şekilde askeri destek te dahil olmak üzere Suriye halkına ve ÖSO'ya yardım etme hakkına sahip olduğu kararlaştırılmıştır.

-Suriye'ye komşu ülkelerin ve diğer Arap ülkelerinin gösterdiği çabalardan ve sığınmacıların acil ihtiyaçlarını karşılamadaki önemli rolünden övgüyle söz edilerek, o ülkelerin desteklenmesinin ve sığınmacılar konusunda o ülkelere yardımcı olunmasının zorunluluğuna işaret edilmiştir.

-Suriye'nin yeniden inşası için BM çerçevesinde uluslararası konferans düzenlenmesi, zarar gören sektörlerin temel altyapısının rehabilitasyonunun yapılması kararlaştırılmıştır.

-Bölgesel ve uluslararası örgütlerin, SMDK'yı Suriye halkının tek meşru temsilcisi olarak kabul etmeleri teşvik edilecek.

-Suriye rejimine sivil halkı öldürmek için kullandığı silahların temin edilmesine karşı çıkılacak, krizin siyasi yollarla çözülmesinin önemine vurgu yapılacak, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin çalışmaları desteklenecek, Suriye'nin birliği, istikrarı ve toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesi için değişmeyen tutuma sergilenecek.
    
Zirvede Filistin meselesine de yer verildi
    
Zirvenin sonuç bildirisinde, İsrail cezaevlerindeki tutuklularla ilgilenmenin gerektiğine de vurgu yapıldı. Filistin ekonomisinin desteklenmesi, Kudüs'ün kimliğine sahip çıkılması ve Yahudileştirilmesine engel olunması istendi.

''Doha Bildirisi'' ismiyle yayınlanan sonuç bildirisinde, Katar Emiri Hamad bin Halife Al Sani'nin 1 milyar dolarlık bütçeyle ''Kudüs'e destek'' fonu girişiminden duyulan memnuniyet dile getirildi.

Sonuç bildirisinde, fonun hedefinin Kudüs'ün İslami kimliğini muhafaza etmesini sağlayacak projeleri finanse etmek, Filistin ekonomisini İsrail'in tecrit siyasetine ve ablukasına karşı koymasını sağlamak olduğu belirtildi ve Katar emiri Al Sani'nin fona 250 milyon dolar bağışta bulunduğu kaydedildi.

Bildiride, İsrail'in ''Yahudi devleti'' ilan etme niyetinin de tamamen reddedildiğine vurgu yapılarak, İsrail cezaevlerindeki tutuklularla dayanışma içinde olunduğu belirtildi. Açlık grevindeki tutukluların karşılaşacağı herhangi bir sağlık sorunundan İsrail sorumlu tutuldu ve İsrail'den tüm Filistinli tutukluları derhal serbest bırakması istendi.

Arap Birliği, uluslararası toplumu adil ve kapsamlı bir barışın kurulması ve İsrail'in 1967 sınırlarına çekilmesini garanti etmek için derhal hareket etmeye çağırdı.

Sonuç bildirisinde, BM Güvenlik Konseyi'nden de Filistin'in BM'de tam üyeliğini sağlayacak gerekli önlemleri alması istendi.

Bildiride, Filistin yöneticileri, ulusal güçler ve tüm gruplar, Filistin halkının kazanımlarını muhafaza etmek ve İsrail işgaline karşı koymayı sürdürmek için bölünmüşlükten vazgeçerek birlik olmaya çağrıldı.

Arap barış girişimi ile ilgili de liderler, adil ve kapsamlı barışın stratejik bir seçenek olduğuna vurgu yaparak, barışın ancak İsrail'in Filistin topraklarından 1967 sınırlarına çekilmesiyle mümkün olacağına işaret etti.

Liderler, uluslararası toplumdan İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukayı kaldırması, sınır kapılarının açılması ve 2005 yılında imzalanan sınır kapıları anlaşmasının etkinleştirilmesi için çaba sarf etmesini talep etti.

Ayrıca zirvede, Filistin barışının uygulamaya koyulması için Mısır başkanlığında ve Katar, Filistin ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi'nin katılımıyla küçültülmüş Arap zirvesi düzenlenmesini de kararlaştırdı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER