ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 16:55

22 polis yaralı, biri yoğun bakımda

22 polis yaralı, biri yoğun bakımda

3 bin 500 kişi Taksim'i karıştırmaya yetti. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs olaylarının bilançosunu açıkladı.


İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim Meydanı’nda kutlama yapmak isteyen 3 bin 500 marjinal grubun olay çıkardığını söyledi. Mutlu, olaylarda 25 kişinin yaralandığını, 72 kişinin de gözaltına alındığını dile getirdi. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile birlikte 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Vali Mutlu, şunları söyledi:

“Neşe dolu ve huzurlu bir gün olarak kutlayabilmeyi yürekten arzu ediyorduk. Taksim Meydanı’nda miting yapılmasının mümkün olmadığını söylemiştik. Ağırlıklı olarak marjinal grupların kendisini göstermek istediği bir günü İstanbul yaşadı.

Tam beklediğim özelliklerde; sağduyulu, aklıselim içerisinde emekçi kardeşlerim Taksim Meydanı’na gelmediler. Radikal grupların kendilerini göstermek isteyeceklerini daha önce söylemiştik. Çağrılarımıza uyan, bize yardımcı olan, katkı sağlayan çok kıymetli İstanbullulara, emekçi kardeşlerime teşekkür ediyorum.

3000-3500 civarında küçük marjinal gruplar, Taksim civarındaki Mecidiyeköy, Dolapdere, Şişli, ve Beşiktaş bölgeleri ağırlık olmak üzere barikatlara karşı yoğun saldırılar gerçekleştirmişlerdir. Yüzleri maskeli gruplar, molotoflu, demir bilyeli saldırıda bulunmuştur.

Polis ekiplerimiz, Taksim’deki riskli alana geçişi önlemek için gerekli tedbirleri harfiyle uygulamıştır.

Olaylarda 22 polis memurumuz yaralanmıştır. Polislerimizden bir tanesi beyin travması nedeniyle ameliyata alınmıştır. Demir bilye atılması sonucunda kafa kemiğine kırıklar meydana gelmiştir. Bir polis memurumuz ayağından, bir diğer memurumuz ise bileğinden yaralanmıştır. 5 personelimizin hastanede tedavisi sürmektedir. 17 personelimiz taburcu edilmiştir.

Sivil yurttaşlarımızın 3 tanesinin hastanede tedavisi sürüyor. Göstericilerden Bir biri kafa travması nedeniyle ameliyat edildi. Kendi arkadaşları tarafından atılan taştan yaralandığı belirlenmiştir.”

Ulaşım kısıtlamaları nedeniyle İstanbullulardan özür dileyen Vali Mutlu, “Gönlümüz böyle bir bahar günü yaşanmasını istemezdi” diye konuştu.

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER