ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Eylül 2013 Salı 21:42

‘21. yüzyılın en önemli sağlık tehlikesi uyuşturucudur’

21. yüzyılın en önemli sağlık tehlikesi uyuşturucudur


Prof. Dr. Ömer Ayhan Kalyoncu, Türkiye’de yıllarca uyuşturucuya karşı gözlerin kapatılmaya devam edildiğini söyledi.

Emniyet Müdürlüğü ve Türk Kızılayı Adana Şubesi’nin ortaklaşa Seyhan Kültür Merkezi’nde düzenlediği “Madde bağımlılığı ve zararları” konulu panele konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Kalyoncu, ‘Uyuşturucu ve Gençlik’ başlıklı sunumunda, “Asıl önemli olan tehlikenin ne olduğunu bilmemek. Tehlikenin ne olduğunu bilmezseniz kim olursanız olun hiç bir şey yapamazsınız. Onun için bu konuda bilinçlenmek ve öğrenmek çok önemlidir.” dedi.
Vali Hüseyin Avni Coş, Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer’in de hazır bulunduğu okullardaki rehber öğretmenlere yönelik düzenlenne programda Kalyoncu, artık kimsenin bu soruna gözünü kapatmasının mümkün olmadığını vurguladı.

Uluslararası piyasadaki uyuşturucu ticaret hacminin 600 milyar dolara ulaştığını kaydeden Prof. Dr. Kalyoncu, dünyada yaklaşık 10 milyon insanın uyuşturucu ticareti yaptığını dile getirdi. Kalyoncu, “Bu 10 milyon kişi psikiyatrik anlamda suça meyilli insanlar. Anti–sosyal kişiliğin en uç boyutundaki bireyler. Dünyada 10 milyon suç işlemeye temayülü kişi ve 600 milyon dolarlık bir bütçe bunların elindeyse bu sektörün kapatılmasını sadede emniyetten beklemek hayal kurmaktan öte bir şey. Ne yazık ki hiçbir zaman dünyada uyuşturucu yok olmayacaktır. Ancak biz kendimiz uyuşturucuya karşı donanımlı hale gelebiliriz. Giderek genişleyen bu olumsuz çemberi engelleyebiliriz. ‘Polis gitsin uyuşturucu bağımlılarını yakalasın, bu iş bitsin’ deniliyor. Yok böyle bir şey. Onun için özellikle rehber öğretmenlere düşen en önemli sorumluluk bu konuyu bilmek ve öğretmektir.” diye konuştu.

Uyuşturucunun insanı sağırlaştırıp körleştirdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kalyoncu, gerçekten sanat yeteneğine sahip olmayan kimsenin uyuşturucu kullanarak sanat yapamayacağını ifade etti. Uyuşturucu bağımlılarının tıbbi, ekonomik ve sosyal sorunlara neden olduğunu hatırlatan Kalyoncu, şöyle devam etti: “Bağımlılık görülen zarara rağmen bundan vazgeçememektir. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre toplumda alkolde ağır içicilik ve bağımlılık oranı yüzde 13.5’tir. Bu rakam ülkeden ülkeye değişebilir. Madde bağımlığında ise bu rakam her 100 kişiden 7’dir. Ülkemizde 100 kişiden bir dediğimiz zaman Adana gibi bir şehirde tablo 5 binin üzerine çıkıyor. Uyuşturucu maalesef günümüzün en önemli sorunlarından birisi. 2000’li yıllarda Dünya Sağlık Örgütü’nün başındaki Japon profesör, ‘21. Yüzyılın en önemli sağlık tehlikesi uyuşturucudur.’ dedi. Çünkü hiçbir insan hasta olacağını bilerek hastalık unsurunun karşısına kendi kendine gitmez. Ama uyuşturucuda öyle değil. İnsan kendi gibi hasta eden şeyi kullanıyor. Ondan sonra tedaviye bile gitmiyorlar. Bağımlıların sadece 10’dan biri tedaviye ikna ediliyor. Bağımlıları dışlamak değil, tedavi edip bir an önce topluma kazandırılması gerekir.”

Panele başkanlık eden Adana Umut Yolu Madde Bağımlılığını Önleme ve Mücadele Derneği Başkanı İsa Ayanoğlu ise Adana’da en az 5 bin civarında bağımlı olduğuna işaret etti. Ayanoğlu, “Maalesef rakam her geçen gün büyüyor. Kentte sene başından buyana 9 kişi madde bağımlılığından hayatını kaybetti. Kurduğumuz dernekle bu meseleye el attık. Mücadelemiz kapsamında yaklaşık 30 kişiyi tedavi ettik.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER