ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 21:27

21 otel inşaatı için 110 milyon Euro harcanacak


Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin Erciyes Master Projesi kapsamındaki çalışmaları inşaat alanında da ciddi hareketlenme sağladı. Belediyenin, 280 milyon Euro'luk Erciyes yatırımının 120 milyon Euro'luk bölümü tamamlandı. Bu bölümde inşaat çalışmaları da geniş yer alırken mekanik tesisler ön planda oldu. Belediyenin, kayak merkezinden sattığı 21 otel yeri alan turizm şirketleri de yatırımlarına başlıyor. Bu yıl temelleri atılarak inşaatlarının bitirilmesi hedeflenen Erciyes’teki oteller için 110 milyon Euro’nun üzerinde harcama yapılması bekleniyor.

Dünyanın önemli kayak merkezlerine yapılan yatırımlarla birlikte Erciyes’te ekleniyor. Büyükşehir Belediyesi’nin 2 yılı aşkın süreyle yaptığı master çalışmasının ardından hazırlanan projeler hayata geçiriliyor. Bu çerçevede özellikle mekanik tesis ve yeni kayak pistleri yapıldı. EN son olarak da Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın katılımıyla yeni kazandırılan 32 tesisin açılışı yapıldı.

Yaklaşık 20 kilometrelik yer ve 26 milyon metrekarelik alan üzerinde 50'den fazla tesis yapan belediye, şu ana kadar bu tesisleri hizmete sundu. 1-2 yıl içinde oteller de bittiğinde dünyaya 'Türkiye'nin tek ama dünyanın da en güzel kayak merkezlerinden birisi kazandırılmış olacak. Projenin yüzde 80'ini tamamlayan belediye, bu yaz 21 otel inşaatına da başlamasıyla konaklama anlamında da sorunları çözecek. Şehir merkezinde bulunan oteldeki yatak kapasitesi kadar kayak merkezine kazandırılmış olacak. Bu sayının 6 bin kişi olacağı belirtiliyor. Saatte 35 bin kişinin aynı anda kayak yapabileceği tesislerde, kayak pistinin 60-70 kilometrelik bölümü hizmette. Erciyes Dağı'nın kuzeyine doğru çok rahat kayarak gidip gelinebiliniyor. Aynı pistten gelip gitmek zorunda da kalmıyorsunuz. Gelecek yıl 200 kilometrelik pist uzunluğu tamamlanacak. Büyükşehir Belediyesi şuana kadar bu projeler için 100 milyon Euro harcadı. Erciyes Dağı'nda 12 ay doluluk sağlaması hedefleniyor. Bu nedenle yaz ayında kongrelerin ve spor aktivitelerinin yapılabileceği mekanlar da hazırlanıyor.

Bölgeye inşa edilecek otellerin yatırım miktarı ise 110 milyon Euro’nun üzerinde olduğu belirtiliyor. En büyük otel inşaatı ise bin 200 yataklı 40 milyon dolarlık harcama yapılacak. Diğer otellerde butik tarzında olacağı ve toplam yatak kapasitesinin 6 bine ulaşacağı otel inşaatlarına bu yıl başlanıyor. Bu yatırım şehirde inşaat sektöründe ciddi anlamda hareketlilik getirmesi bekleniyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER