ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 14:16

21 hekimin akıl hastası dediği sanığa müebbet hapis


 Eskişehir'de psikolojik rahatsızlığı bulunan ve girdiği bunalım üzerine 6 yaşındaki kızını kafasına keserle vurduktan sonra boğarak öldüren anne S.C., 'yakın akrabayı kasten öldürmek' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Sanık için iki ayrı kurumdan 21 hekim 'akıl hastası' raporu verirken, Adli Tıp Kurumu'ndan 21 hekim tarafından 'cezai ehliyeti vardır' raporu verildi.

Alınan bilgiye göre, 2010 yılının temmuz ayında meydana gelen olayda, psikolojik rahatsızlığı bulunan Anne S.C. (28), girdiği bunalım üzerine evde 6 yaşındaki kızı F.C.'yi kafasına keserle vurduktan sonra boğarak öldürdü. Daha sonra kendine gelen anne S.C., karakola giderek polise kızını öldürdüğünü anlattı. Bunun üzerine gözaltına alınan S.C., savcılık ifadesinin akabinde çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı. Savcılığın hazırladığı iddianame üzerine S.C. hakkında, 'yakın akrabayı kasten öldürmek suçundan' Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 3 yıldır devam eden yargılama süresince S.C.'nin akıl ve ruh sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesi için mahkeme ve avukatların talebi üzerine çeşitli kurumlar tarafından incelemeler yapıldı.

Yapılan incelemelerde, Adli Tıp Kurumu'ndaki 35 uzman doktorun 14'ü, İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ndeki 7 uzman doktor, S.C. için 'akıl hastasıdır' raporu verdi. Adli Tıp Kurumu’ndaki 21 doktor ise 'cezai ehliyeti vardır, akıl hastası değildir' raporu verdi.

Her iki kurumdan gelen raporların akabinde S.C., bugün son kez hakim karşısına çıktı. Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık S.C., eşi Z.C. ve avukatı İlyas Özkan katıldı. Duruşmada son kez söz verilen S.C., önceki beyanlarının doğru olduğunu anlattı.

Duruşmada söz alan S.C.'nin kocası Z.C. de gözyaşları içerisinde, "Eşim gerçekten rahatsız. Hasta olmasa o böyle bir şey yapamaz. O gerçekten suçsuz." ifadelerini kullanarak eşinin beraatini istedi.

S.C.'nin avukatı İlyas Özkan ise müvekkilinin akıl hastası olduğunu, bu durumun iki ayrı kurum raporlarında açıkça net belirtildiğini, bu nedenle Adli Tıp Kurumu raporuna itibar edilmemesi gerektiğini söyledi. Avukat Özkan, Adli Tıp Kurumu raporunda 14 uzman hekimin sanık için 'akıl hastası' diye muhalefet şerhi koyduğunu, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Adli Sağlık Kurulu raporunda da 7 uzman hekimin sanığın 'akıl hastası' olduğuna karar verdiğini belirterek, "Müvekkilimin akıl hastası olduğu, bu nedenle suçsuz olduğu bu raporlarla mevcut. Sanığın bu nedenle beraatini istiyorum." dedi.

Tarafları dinledikten sonra dosyayı son kez inceleyen mahkeme heyeti, sanık S.C.'nin hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Buna göre mahkeme heyeti, sanık S.C.'yi 'yakın akrabayı kasten öldürmek' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı.

"KARAR YERİNDE DEĞİL, YARGITAY'DAN DÖNECEĞİNE İNANIYORUZ"

S.C.'nin avukatı İlyas Özkan, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, kararın yerinde olmadığını savundu. 3 yıldan bu yana iki ayrı kurumdan 21 uzman hekimin yaptığı incelemede, sanık için 'akıl hastası' yönünde rapor verildiğine dikkat çeken Avukat Özkan, buna rağmen mahkemenin bu kararları dikkate almamasını eksiklik olarak değerlendirdi. Avukat Özkan, şöyle dedi: "Adli Tıp Kurumu’nda yapılan incelemede, 14 uzman hekim sanık için 'akıl hastası' diyerek muhalefet şerhi koymuştur. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Adli Sağlık Kurulu raporunda da 7 uzman hekim sanığın 'akıl hastası' olduğunu belirtmiştir. Buna rağmen mahkeme, Adli Tıp Kurumu raporundaki çoğunluk görüşüne uygun olarak sanığın 'cezai ehliyeti' olduğu yönünde kanaat getirerek müebbet hapis cezası verdi. Israrla sanığın akıl sağlığı yerinde olmadığı için cezaevine değil, ruh ve sinir hastalıkları kliniğine yatırılmasını talep ettik. Ama buna rağmen sanık tutuklandı. Bu karar, bize göre yerinde bir karar değil."

Mahkemenin verdiği bu kararı temyiz edeceklerini ifade eden Avukat Özkan, kararın Yargıtay'dan döneceğini umduklarını ve böylelikle adaletin yerini bulacağını dile getirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER