ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Şubat 2017 Çarşamba 14:27

"2017 yılı sonu itibarıyla işsizlik oranlarını hedefimiz 9,5'e indirmek"

"2017 yılı sonu itibarıyla işsizlik oranlarını hedefimiz 9,5e indirmek"

"2017 yılı sonu itibarıyla işsizlik oranlarını hedefimiz 9,5'e indirmek. Süreçlerde zaman zaman ufak tefek aksamalar olursa en kötü ihtimalle 10,5'e kadar işsizlik oranımızı indireceğiz"


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, işsizlik oranlarına ilişkin, 2017 yılı sonu itibarıyla işsizlik oranlarını 9,5'e indirmeyi hedeflediklerini belirterek, "Süreçlerde zaman zaman ufak tefek aksamalar olursa en kötü ihtimalle 10,5'e kadar işsizlik oranımızı indireceğiz." dedi.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Meclis Toplantısı'na katılan Müezzinoğlu, burada yaptığı konuşmada, Fırat Kalkanı Harekatı'nda şehit olan ve bugün Kocaeli'de defnedilecek Piyade Uzman Çavuş Murat Tevlim'e ve tüm şehitlere Allah'tan rahmet ve yakınlarına sabırlar diledi.

Kocaeli'nin ülke adına önemli bir merkez olduğunu, ülkenin lokomotif illerinin başında geldiğini ifade eden Müezzinoğlu, 2016 yılının çok zor geçtiğini, Rusya uçak krizi ve Güney Doğu'daki olağanüstü terörle mücadele süreciyle başlayan 2016 yılında, 15 Temmuz darbe girişimi yaşandığını, ama bu milletin cesareti ve dik duruşuyla hain darbe girişimini engellediğini anlattı.

Müezzinoğlu, bu peş peşe yaşanan olumsuzlukların ekonomide ve istihdamda kısmi bir daralmayı getirdiğine işaret ederek, "Kasım ayının işsizlik oranı 12,1 olarak bugün açıklandı. Muhtemelen aralık ayının da açıklamasında çok kısmi minimum bir artış gelecek ama ocak ayından itibaren bu artışın durduğunu ve gittikçe de azalan bir hedefe doğru yürüdüğünü göreceğiz. Bunu hep birlikte başaracağız. Muhtemelen 12.3'le 12.4'le bunu finalize edeceğiz. Ondan sonra da 2017 yılı sonu itibarıyla işsizlik oranlarını hedefimiz 9,5'e indirmek. Ama bütün sıkıntılı süreçlerden güçlü çıkabilmekte ve süreçlerde zaman zaman ufak tefek aksamalar olursa en kötü ihtimalle 10,5'e kadar işsizlik oranımızı indireceğiz." diye konuştu.

- "1,5 milyon bu yıl istihdam başarmamız lazım"

"Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" programına değinen Müezzinoğlu, şunları söyledi:

"Türkiye olarak biz her yıl asgari 1 milyon istihdama katılana iş bulmamız lazım. 980 bin rakamı 2016 yılı itibarıyla bizim karşımıza istihdama yeni katılım olarak geldi. Özellikle AK Parti iktidarları döneminde biz bunu yaklaşık 700-750 bin istihdama katılımları hep karşıladık. 2009 yılı hariç. 2009 yılında da dünyanın ekonomik krize girdiği bir dönemde Türkiye'nin yine o dönemde de hiç beklemediğimiz olağanüstülükleri, yine ülkeyi, demokrasiyi krize sokmaya çalışan anlayışlarla, biliyorsunuz 2008 yılının başında yüzde 47 oy almış bir partiye kapatma davası açıldı. 980 bin, 2016 yılının istihdama katılımı, bunun ne kadarını karşılamışız, 390 binini. Bu ülkede her yıl 1 milyon artı istihdam oluşturmamız lazım. Onun için büyüyen bir Türkiye. 2016'da biz bunun 400 binini karşılamışız, hedefimiz 900 bindir. 500 bin burada açığımız var. Bu 500 bini 2017'ye taşıdık. 2017'nin de 1 milyon istihdama katılımını koyduğumuz zaman, işte 1,5 milyon bu yıl istihdam başarmamız lazım. O nedenle Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyorum, bu anlamda 'İstihdama destek olarak ne gerekiyorsa yapın.' dedi. Hatta 2 milyon oluyorsa, 2 milyona da destek vereceğiz. Ve hedefimizi 2 milyon olabileceği bütün alt yapıyı kurarak şekillendirdik."

- "Kıdem tazminatı en büyük reformumuz olacak"

Müezzinoğlu, kıdem tazminatı çalışmalarını anımsatarak, "Kıdem tazminatı, herhalde gerek işverenin gerek çalışanın en temel sorunlarının başında. İstihdamda geldiğimiz nokta, sanayide geldiğimiz nokta kıdem tazminatının da neredeyse çalışanın yüzde 80'nin kıdem tazminatından yararlanamadığı, işverenin, "Ne zaman karşıma hangi yük gelecek ve buna hazırlığımı yaptım.' yapamadığım dediği bir süreci, artık herkesin görebildiği, şeffaf, güçlü, hakkaniyetli ve geliştirilebilir bir kıdem tazminatı fonunu, inşallah bu referandum sürecinden sonra masaya getireceğiz ve sizlerin, sendikaların, çalışanların da olabildiğince maksimum ortak görüşle ki şu anda yüzde 70'lerde bir ortak görüş olduğunu görüyorum. Bunu inşallah referandumdan sonra daha iyi bir noktaya taşıyacağız ve bu yıl inşallah çalışma hayatında en büyük reformumuz bu olacak. Bunu da bu yıl başarabilmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

"Büyükanne Projesi"nin yoğun ilgi gördüğünü bildiren Müezzinoğlu, "Dün alınan rakamları söylüyorum, biz bin aile için çıktık yola ama 6 bin 500'e kadar paydaşlarımız sahip çıktı. 6 bin 500 aileye 10 ilde pilot uygulama yapıyoruz. 46 binin üzerinde müracaat oldu. 11 bin 200 şu anda bizim belirlediğimiz kriterlere uygun aile var elimizde. Ama pilot uygulamamız 6 bin 500." dedi.

Bakanlığın yaptığı çalışmaları da anlatan Müezzinoğlu, daha sonra iş adamlarının sorunlarını ve taleplerini dinledi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER