ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ocak 2013 Salı 04:38

2012'nin son gününde işten çıkarıldılar

2012nin son gününde işten çıkarıldılar


İzmir'deki Konak Doğum Hastanesi'nde, taşeron firma bünyesinde çalışan 63 kişi 2012'nin son gününde işten çıkarıldı. 2013'e işsiz olarak giren 63 kişi basın açıklaması yaptı. 26 yaşındaki Gülsüm Şahinbaş, gözyaşları arasında bir anda bayılarak yere yığıldı.

Konak Doğum Hastanesi'nde yıl sonu nedeniyle taşeron firma için ihale yapıldı. Eski taşeron firma ihaleyi kazanamadı. İhaleyi kazanan yeni firma, iddialara göre, yıllardır aynı hastanede çalışan taşeron işçilerine, "Bütün haklarınızı bırakın bizim firmamızda çalışın" teklifinde bulundu. Yıllardır çalışıp kazandıkları haklarını kaybetmek istemeyen 34'ü kadın 63 çalışan kendilerine yapılan bu teklifi kabul etmedi. Taşeron firma da hastanede çalışan işçilerin sözleşmesini yenilemeyerek kapı önüne koydu.

GÖZYAŞLARI İÇİNDE BAYGINLIK GEÇİRDİ

2013'e saatler kala işsiz kalan 63 kişi, hastanenin önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan Mustafa Gülçetin, "Hastanedeki temizlik kadrosunu elinde bulunduran taşeron firma yeni ihaleyi alamadı. Bu nedenle ihaleyi alan bir başka taşeron firma, çalışma şartı olarak çalıştığımız yıllarda kazandığımız hakların hepsini bırakmamızı ve kendi şirketlerine gelmemizi istedi. Biz onca yıl çalışmışız, bizden haklarımızı bırakmamızı istiyorlar. Bu isteklerini kabul etmeyince bizi işten çıkardılar. Hakkımızı savunuyoruz diye kapı dışarı edildik. Sorunumuzun bir an önce çözülmesini ve işimizin başına dönmeyi istiyoruz. Ne yazık ki yeni yıla işsiz girdik" dedi.

İşsiz kalanlardan biri olan Gülsüm Şahinbaş, açıklama sırasında gözyaşları arasında baygınlık geçirerek bir anda yere yığıldı. Arkadaşları tarafından kaldırılıp sedyeye konulan Şahinbaş, işten çıkarıldığı Konak Doğum Hastanesi'ne kaldırıldı. Bir çocuk annesi Gülsüm Şahinbaş'ın aynı hastanede çalıştığı eşi Hasan Şahinbaş'ın geçtiğimiz yıl işten çıkarıldığı öğrenildi. İşten çıkarılan bir diğer çalışan Azize Önal, "İhaleyi alan yeni taşeron firma, ipi boynumuza geçirdi, bizi intihar etmeye mahkum etti. Burada herkes 800 liraya çalışıyor. Elektrik, su faturası, ev kirası derken ayın sonunu zor getiriyoruz. Çocuklarımızı zor okutuyoruz. İşimiz de yok artık. Hastane yönetimi de sahip çıkmıyor bize. Ne yapalım? Bu hastaneye 10 yıl, 20 yıl hizmet veren işçiler çıkartılıyor. Bizim sesimizi kim duyacak?" diye duruma isyan etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER