ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 15:17

2012 ve 2013'te 168 kadın öldürüldü


İnsan Hakları Derneği, açıkladığı 2013 yılı Marmara Bölgesi İnsan Hakları İhlal raporunda, insan hakları mücadelesinin ne kadar gerekli olduğunu belirtti. Açıklanan raporda, yaşanan kadın cinayetlerinde 2012 yılında 46 kadının öldürüldüğü 58 kadının yaralı olarak kurtulduğu ifade edilirken, 2013 yılında ise bu rakamlarda büyük bir artış yaşanarak 122 ölü 74 yaralı şeklinde açıklandı.

Türkiye Marmara Bölgesi İnsan Hakları İhlalleri raporu Taksim’de bulunan İnsan Hakları Derneği Marmara Bölge Şubesinde açıklandı. Toplantıya; İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Meral Çıldır, Röportör İhsan Kaçar, Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Özkan katıldı. Raporda, yaşam hakkından eğitim ve sağlık hakkına, seyahat özgürlüğünün engellenmesine, çalışma hakkından, barınma hakkına kadar birçok insan hakkı ihlalinin yapıldığı belirtildi.

Raporda, 2013 yılında, kadına yönelik şiddetin sistematik şekilde artarak devam etmesi kadının gerek toplum, gerekse devletin ataerkil yapısı karşısında korunmasız olması olarak belirtildi. Türkiye’de kadın cinayetlerinin büyük bir kısmının ‘namus’ adına işlendiğinin aktarıldığı açıklamada, 2012 yılında 46 kadın öldürülürken 2013'te bu sayı 122'ye çıktığı ifade edildi.

İnsan Hakları Derneği olarak 2014 yılındaki beklentilerinden bahseden Ümit Efe, şunları kaydetti: “Çocuk ceza evlerinin kapatılmasını istiyoruz. Barış sürecinin demokratik haklar ve özgürlükler açısından Kürt halkının geleceğinin garanti altına alınmasını ve barış umudunun zarar görmemesini istiyoruz. Kadına yönelik cinayetlerin son bulmasını ve bütün hak ihlallerinde yaşanan otoriter polis zihniyetinin değişerek demokratik haklara dayalı bir sistemin gelişmesini istiyoruz.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER