ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 15:17

2. yıl dönümü ve Port Said olayları


Mısır'da 25 Ocak Devrimi'nin ikinci yıl dönümü kutlamaları ile geçen yıl Port Said'de yaşanan futbol faciasıyla ilgili mahkemenin verdiği idam cezaları nedeniyle başlayan olaylardan binin üzerinde kişinin yaralandığı bildirildi.
     Devrimin yıl dönümü dolayısıyla başlayan ve geçen yıl Port Said'de yaşanan futbol faciasıyla ilgili mahkemenin 21 kişiye idam cezası vermesi nedeniyle devam eden olaylarda, şimdiye kadar 47 kişi hayatını kaybederken, hastane kaynaklarına göre binden fazla kişi yaralandı. Devrimin yıl dönümünde ''yeniden devrim yapma'' çağrısında bulunan sol ve laik gruplar ile polis arasında ünlü Tahrir Meydanı'nda başlayan çatışmalar, bugün dördüncü gününe girdi.
     Günün ilk saatlerinden itibaren başkent Kahire'de Kasr-ı Nil Köprüsü üzerinde ve Arap Birliği Genel Merkezi önünde toplanan göstericiler, eylemlerini sürdürdü. Polise taş ve sopalarla saldıran göstericilere, güvenlik güçlerinin de göz yaşartıcı gazla karşılık verdiği gözlendi.
     Kasr-ı Nil Köprüsü'nün Tahrir Meydanı'na bakan girişinde bir aracı ateşe veren göstericiler, Kasr-ı Ayni Caddesi'nde de polisle çatışmalarını sürdürdü.
     Olayların yaşandığı Tahrir Meydan-ı ve Garden City Mahallesi çevresindeki otellerden bazılarının müşterilerini tahliye ederek başka otellere yerleştirdikleri belirtilirken, dün geceden bu yana çevrede en az 5 aracın kundaklandığı kaydedildi.
    
     -Port Said ve diğerlerdeki olaylar-
    
     Olayların bir türlü durulmadığı Port Said kentinde de son olaylarda ölen 3 kişi için cenaze töreni düzenleniyor.
     Kentte askeri önlemler en üst düzeye çıkarılırken, Port Said Limanı ile birçok stratejik noktaya asker takviyesi yapıldığı bildirildi.
     Askeri halikopterlerin uçuş yaptığı Port Said kentinde toplanan bazı gruplar, Cumhurbaşkanı aleyhinde slogan atıyor.
     Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin dün akşam Port Said, Süveyş ve İsmailiye kentlerinde 30 günlük olağanüstü hal ilan etmesi ve bu kentlerde akşam 21.00 ile sabah 06.00 arasında sokağa çıkma yasağı konulması protesto ediliyor.
     Port Said, Süveyş ve İsmailiye kentlerinde akşam saatlerinde toplanan göstericiler de olağanüstü hali protesto ederek, sivil itaatsizlik çağrıları yapmıştı.
     Süveyş ve İsmailiye kentlerinde asker takviyesi yapıldığını belirten Mısırlı yetkililer, Süveyş Kanalı'ndaki gemi trafiğinin gösterilerden olumsuz etkilenmediğini ifade etti.
     Süveyş kentinde bulunan tutukluların güvenlik nedeniyle başka kentlere sevkinin ise protestocuların ve tutuklu ailelerinin yolları kesmesi nedeniyle aksadı öğrenildi.
     Edinilen bilgilere göre, Kahire'ye nakledilmek istenen 60 tutuklu, protestocuların yolları kesmesi sonucunda Süveyş kentinde bekletiliyor.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER