ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2014 Salı 13:20

2 ülke Başbakan'ı bekliyor

2 ülke Başbakanı bekliyor

Avusturya ve Fransa, Başbakan Erdoğan'ı bekliyor...


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 19-21 Haziran'da Avusturya ve Fransa'ya yapacağı ziyaret öncesi binlerce kişilik salonlar kiralandığı, etkinliklere ilişkin tüm hazırlıkların da tamamlandığı bildirildi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Avusturya Başkanı Abdurrahman Karayazılı, UETD'nin 10'ncı yıl kutlama etkinliğinin 19 Haziran 2014 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 7 bin kişilik Albert Shultz Eishalle buz pateni salonunda gerçekleştirileceğini ve hazırlıkların bittiğini söyledi.
Etkinliğin festival havasında geçeceğini ifade eden Karayazılı, "Başbakanımızı en güzel şekilde ağırlayacağız ve ona yakışan bir karşılama yapacağız" dedi. Salon ve çevresinin yaklaşık 20 bin kişi alacağını belirten Karayazılı, etkinliğe yaklaşık 40 bin kişinin gelmesini beklediklerini kaydetti.

Dışarıda kalacak vatandaşlar için salon dışına dev ekran kurulacağını ifade eden Karayazılı, salona girişlerin saat 12.00'da başlayacağını ve misafirlerin davetiye ile içeriye alınacağını aktardı. Salon kiralama sırasında bazı zorluklarla karşılaştıklarını da hatırlatan Karayazılı, şöyle devam etti:
"Bu etkinlik bize karşı yapılan haksızlıklara ve engelleme çabalarına karşı bir cevap olacak. Tüm vatandaşlarımızı, oraya bekliyoruz. Sayın Başbakanımızı protesto etmek isteyen gruplara hiçbir zorluk çıkarılmadı. Biz de demokratik haklarımızı kullanmak istiyoruz. Onlara zorluk çıkarılmıyorsa bize de zorluk çıkarılmaması lazım. Biz UETD olarak 19 Haziran'ı bir milat olarak görüyoruz. Son bir hafta içinde, insanlarımızın oylarına talip olanların yaptıkları bir kez daha ortaya çıktı. Bundan sonra hep birlikte dik durarak, safları sıklaştırarak gerekli yerlere, gerekli cevapları vermeliyiz."

"İŞ DÜNYASI ZiYARETTEN MEMNUN"

MÜSİAD Avusturya Başkanı Faruk Can ise Türkiye ile Avusturya arasında artan ticari ilişkiler nedeniyle iş dünyasının Başbakan Erdoğan'ın ziyaretinden dolayı memnuniyet duyduğunu söyledi.
Türkiye'deki son 10 yıldaki gelişmeler nedeniyle iş adamlarının ufkunun açıldığını belirt, ziyaretle ilgili suni gerginlik havası oluşturmaya çalışanların olduğunu kaydeden Can, "Biz, Sayın Başbakanımızı en güzel şekilde ağırlayacağız. Kendisi halkımızla buluşacak ve güzel bir gün geçirdikten sonra tekrar yolcu edeceğiz. Buradaki iş dünyası ziyaretten memnundur" ifadesini kullandı.

Uluslararası yardımlaşma WEFA Avusturya Derneği Başkanı Hasan Yetiş ise Başbakan Erdoğan'ın daha önce Viyana'ya geldiğini ve her şeyin çok güzel geçtiğini belirterek, "Şimdi bazı sıkıntılar oldu. Ben bu baskıları kınıyorum. Çünkü Avusturya'da 300-400 bin Türk yaşıyor. Çok zorluk çıkardılar" diye konuştu.
Avusturya'da gazetecilik yapan Kaddafi Kaya ise Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'nin kronik sorunlarına el atarak çözme girişimlerinde bulunduğunu ve bu yüzden hedef seçildiğini belirterek, Başbakan Erdoğan'ın Viyana'ya gelmesinin kendilerini mutlu ettiğini vurguladı.

"Kim ne derse desin biz destek veriyoruz"

Esnaf Evrim Yıldırım da Başbakan Erdoğan'ın gelmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade ederek, "Meyve veren ağaç taşlanır. Bırak onlar taşlasın. Bizim yeterli meyvemiz var. Kim ne derse desin biz bekliyoruz ve destek veriyoruz" dedi.
Avusturya'da 14 yıldır yaşayan Derya Sütan ise Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'de çok önemli işler yaptığını ve bu yüzden değerinin bilinmesi gerektiğini ifade etti.
Fırında çalışan İsa Özdemir ise Türkiye'nin güçlü olması halinde gurbetçilerinde güçlü olacağını söyledi.

 Fransa'da 22 bin kişilik salon kiralandı

UETD Fransa Başkanı Yalçın Şimşek ise Başbakan Erdoğan'ın katılacağı programın hazırlıklarını tamamladıklarını belirterek, "Başbakanımızın gelişiyle ilgili hazırlıklarımız son aşamasına geldi. Lyon'da 22 bin kişilik Euroexpo salonunu tuttuk. Fransız yetkililerle güvenlik konusunda ortak çalışma yürütüyoruz. Almanyadan ve Avrupa'nın diğer ülkelerinden talep var. Güzel bir buluşma olacağını tahmin ediyoruz" şeklinde konuştu.
Paris'te hediyelik eşya dükkanı işleten Ekrem Sekmen ise Başbakanın Paris ve Lyon'a gelmesinden çok büyük memnunluk duyduğunu belirterek, "Bizim arzumuz Paris'teki Türk işçileriyle veya derneklerimizle bir toplantı yapsa daha da memnun olurduk. Başbakanımızı bekliyoruz" dedi.
Berber Muhammed Turak de Başbakan Erdoğan'ın Fransa'ya gelişine sevindiğini vurgulayarak, "İnşallah hepimiz için hayırlı olmasını diliyoruz. Başbakanımızı seviyoruz. Avrupa'ya gelmesi de bizi sevindiriyor. Arkamızda devletimizin olmasını görmek hoşumuza gidiyor. Sahipsiz olmadığımızı biliyoruz en azından" ifadesini kullandı.
Kıraathane işleten Fethi Tayar ise "Başbakanımız geldiği için sevinçliyız. Başbakanımızı seviyoruz. Başbakanımız, Paris'te de bir konferans verseydi bizim için çok önemli olurdu. Konuşmayı izlemek ve Başbakanımızı görmek için buradaki arkadaşlarımızla araba tutup Lyon'a gideceğiz" diye konuştu.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER