ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2013 Cuma 12:05

2 general daha Türkiye’de


Suriye’de Esed’e bağlı ordu birliklerinin savaş uçaklarıyla Şam'ın Duma, Hacer Esved , Daeya, Kadem bölgelerini bombalamasının ardından Hatay sınırı hareketlendi. Aralarında 2 generalin de bulunduğu 68 Suriyeli, Türkiye’ye sığınma talebinde bulundu.

Edinilen bilgiye göre ülkelerindeki çatışma ortamından kaçan Esed ordusunda görevli 2 general, 13 albay, 6 yarbay, 3 binbaşı, 2 yüzbaşı, 2 üsteğmen ve ailelerinden oluşan 68 kişi Hatay’ın Reyhanlı ilçesine bağlı Bükülmez köyünden Türkiye’ye giriş yaptı. Güvenlik güçleri tarafından ilk kontrolleri yapılan asker ve aileleri, minibüslerle sadece asker ve ailelerinin kaldığı Apaydın kampına götürüldü.

Bu arada Şam ve Halep’te gerçekleşen bombardımanlarda yaralanan 7 Suriyeli sınır hattından ambulanslarla alınarak Hatay’daki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

Laskiye’de yaralanan 3 Suriyeli karayolu ile sınır hattına getirilirken, İdlip’te çıkan çatışmada yaralanan 4 kişinin de Asi Nehri üzerinden kayıklarla Hacıpaşa beldesine ulaştırıldı. Burada ambulanslara alınan yaralılar tedavi altına alındı. Halen Hatay genelinde kurulu bulunan çadırkentlerde 12 bin 900’den fazla Suriyeli kalıyor. Ülke genelinde tedavi altına alınan yaralı sayısı AFAD tarafından 504 olarak açıklanırken, Reyhanlı ilçesine bağlı Bükülmez köyünün hemen karşısında bulunan Suriye topraklarında ise derme çatma çadırlarda 10 binden fazla Suriyeli yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Kendi sınır hatlarında kurdukları çadırlarda konaklamaya çalışan Suriyeliler, rejim askerlerinin çadırlara yakın alanlara gerçekleştirdiği hava ve kara saldırıları ile birlikte çadırlarından ayrılarak daha güvenli olarak gördükleri Türkiye sınırındaki bekleyişlerini sürdürüyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER