ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 15:47

2 bin 643 araştırma görevlisine iş başı

2 bin 643 araştırma görevlisine iş başı


Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında, yükseköğretim kurumlarında istihdam edilmek üzere 2 bin 643 kadroya araştırma görevlisi atandı.
    
YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, YÖK'te atamalar dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de yüksek öğretim alanının sürekli genişlediğini belirterek, bu alan için nitelikli öğretim üyesi yetiştirmenin önemine işaret etti.
    
ÖYP'nin ilk olarak Kalkınma Bakanlığı'nca başlatıldığını, 2010'dan itibaren ise YÖK'e devredildiğini anımsatan Çetinsaya, 2010'da bin 726, 2011'de 2 bin 175, bu yıl ise toplam 4 bin kadro için temmuz ve aralık aylarında olmak üzere 2 ayrı dönemde başvuru aldıklarını söyledi.
    
2012 yılı Temmuz döneminde bin 359 adayın yerleştirildiğini dile getiren Çetinsaya, bugün yapılan yerleştirmede ise 2 bin 643 adayın atandığını bildirdi. Çetinsaya, böylece bu yıl için ilan edilen 4 bin kadrodan 3 bin 900'den fazlasına yerleştirme yapıldığını belirtti.
    
Atanmaya hak kazanan adaylardan yabancı dil puanı 65'in üzerinde olanların yerleştirildikleri fakültelerde yüksek lisans eğitimine başlayabileceğini kaydeden Çetinsaya, dil puanı 65'in altında kalanların ise 6 ay süreyle yabancı dil hazırlık sınıflarında eğitim göreceklerini anlattı.

Bazı alanlara pozitif ayrımcılık
    
Çetinsaya, ÖYP'ye başvuranların sayısının da önemli olduğunu belirterek, programa bu yılın temmuz döneminde 41 bin, aralık döneminde ise 39 bin başvuru yapıldığını bildirdi.
    
Çetinsaya, ÖYP atamalarına ilişkin şöyle konuştu:
    
''Bazı alanlarda bu sene pozitif ayrımcılık politikasını benimsedik. Bazı alanlar var ki Türkiye'de çeşitli sebeplerle az sayıda doktora yapılan alanlar. Bazı alanlar var ki çok sayıda yeni fakülte kurulduğundan ve çok sayıda talep olduğundan ötürü öğretim üyesi ihtiyacı bulunan alanlar. Bu alanlarda, özellikle fazla sayıda ÖYP araştırma görevlisi kadrosu temin etmeye çalıştık. Örneğin hukuk, hemşirelik, psikoloji, iletişim, ilahiyat ve temel tıp bilimleri gibi bazı alanlarda bu pozitif ayrımcılık diyebileceğimiz politikayı gerçekleştirdik ki bunun ülkemiz için hayırlı sonuçlar yaratacağını düşünüyoruz.''
    
4 bin yeni kadro müjdesi
    
Prof. Dr. Çetinsaya, 2013 yılı için de 4 bin ÖYP kadrosunun TBMM'den geçtiğini bildirdi. Amaçlarının, daha önceki tecrübeler ışığında 2013 yerleştirmelerini de en doğru, adaletli ve Türkiye için en rasyonel şekilde yapmak olduğunu kaydeden Çetinsaya, böylece Türkiye'nin her gün genişleyen yükseköğretim alanına nitelikli öğretim üyesi kazandırabilmeyi istediklerini söyledi.
    
YÖK Başkanı Prof. Dr. Çetinsaya, atamaların hayırlı olması temennisinde bulunarak, 2012 Aralık ayı ÖYP kadroları yerleştirme işlemini bilgisayar ortamında başlattı.
    
Yerleştirilen adayların, 18 Ocak'a kadar yerleştirildikleri yükseköğretim kurumlarına, atanmak üzere başvurmaları gerekiyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER