ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Aralık 2016 Perşembe 23:09

2 bin 284 Halepli kuşatma bölgesinden tahliye edildi

2 bin 284 Halepli kuşatma bölgesinden tahliye edildi

İran komutasındaki Şii milisler ile rejim kuşatmasındaki doğu Halep'ten yola çıkan tahliye konvoyundakiler muhaliflerin kontrolündeki bölgeye ulaşmanın mutluluğunu yaşadı. Tahliye edilen Haleplilerin sayısı 2 bin 284'e ulaştı.


Siviller ve yaralılar, Halep'in batısında oluşturulan güvenli bölgeye ambulans ve otobüslerle getirildi. Burada yaralılara ambulanslarda ilk müdahaleleri yapılırken, çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu siviller de rejimin "vahşetinden" kurtuldukları için sevinç gözyaşı döktü. 

Bazı siviller güvenli bölgede yakınlarıyla buluştukları sırada duygusal anlar yaşayarak birbirlerine sarıldı.

Sivil ve yaralılara, bölgede Türk Kızılayınca su ve içerisinde süt, bisküvi ile konserve gibi yiyecek, içeceklerin bulunduğu acil gıda paketleri dağıtıldı.

"Halep, Haleplilerindir"

Bölgeden kurtulan sivillerden Muhammed Kasım, Halep'in kendilerinin olduğunu, kentten çıktıklarını ancak tekrar geri dönmek istediklerini söyledi.

Halep'in İran, Rusya veya Esed'in olmadığını aktaran Kasım, "Halep, Haleplilerindir. Halep'te sadece masum insanlar katlediliyor." dedi.

"Kadın çocuk demeden herkesi öldürmeye çalışıyorlar"

Ahmed Ebu İzzed, Halep'ten geldiklerini anlatarak, "Ölümden geldik. Orada çok sayıda çocuk yaralı halde bekliyor. Tedavi edilecek hiçbir yer yok. Kadın çocuk demeden herkesi öldürmeye çalışıyorlar. Gördüğünüz gibi oksijen tüpüyle hayatta kalmaya çalışıyorum. Oradan kurtulduğum için sevinçliyim ama orada kalanlara üzülüyorum." diye konuştu.

Ağır yaralılar Türkiye götürülecek

Bölgede inceleme yapan ve Halep'ten kaçabilenlere yardımlarda bulunan Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, hafif yaralıların İdlib'de tedavi edileceğini belirterek, ağır yaralıların Türkiye götürüleceğini ifade etti.

İKİNCİ KONVOY

577'si erkek, 320'i kadın ve 301'i çocuk olmak üzere bin 198 Halepliyi taşıyan ikinci tahliye konvoyu, Türkiye sınırında bulunan ve muhaliflerin kontrol ettiği İdlib iline yol alıyor.

Konvoydaki grupta, 12 yaralının bulunduğu öğrenildi.

Tahliye edilen ilk konvoyla birlikte toplam 2 bin 284 Halepli, güvenli şekilde kuşatma bölgesinden çıkarılmış oldu.

Üçüncü konvoy için hazırlıklar sürüyor

Bu arada, üçüncü konvoyun hareketi için hazırlıklar sürüyor.

İlk konvoyun kuşatma altındaki bölgeden çıkışını engellemek isteyen İranlı General Seyid Cevad'ın komuta ettiği milis güçler, sivillere ve muhaliflerin kontrolündeki bölgelere saldırarak süreci defalarca sabote etmeye çalışmıştı.

Ateşkes ve tahliye süreci, Türkiye ve Rusya arasında gerçekleşen yoğun görüşmeler neticesinde başlamıştı. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER