ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 14:55

2 baraja Özal'ın ve Kutan'ın isimleri verilecek

2 baraja Özalın ve Kutanın isimleri verilecek


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, hizmete alınacak Malatya Kapıkaya ve Boztepe Barajlarına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine, Malatyalı iki devlet adamı 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile eski Enerji Bakanı Recai Kutan’ın isminin verileceğini bildirdi.

Bakan Eroğlu, 12.12.2012 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılacak 112 tesis toplu açılışında, Malatya Kapıkaya ve Boztepe Barajlarının da hizmete alınacağını belirtti. Başkan Erdoğan’ın isteği üzerine bu iki baraja yine Malatyalı olan iki eski devlet adamının ismini vermeyi kararlaştırdıklarını kaydeden Eroğlu, şöyle konuştu: "Sekizinci Cumhurbaşkanımız Turgut Özal da, eski Enerji Bakanlarımızdan Recai Kutan da Malatyalı. İkisinin de milletimize büyük hizmetleri oldu. Turgut Özal, Türkiye’nin önünde büyük çığır açmış bir devlet büyüğümüzdür. Recai Kutan, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüzde Bölge Müdürlüğü ve Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulunmuş, bu görevleri sırasında GAP Etüd ve Planlama çalışmalarını bizzat yönetmiştir. Malatya’da inşa edilen iki baraja isimlerini vererek iki devlet büyüğümüze vefa borcumuzu ödemek istiyoruz. Kapıkaya Turgut Özal Barajı ile Boztepe Recai Kutan Barajı sayesinde isimlerini yaşatacağız. Ayrıca Turgut Özal’ın ismini Malatya’da hizmete alınacak Tabiat Parkı’na da vereceğiz."

"BARAJLARIN MALİYETİ 268 MİLYON LİRA"

Malatya Kuruçay Deresi üzerinde inşa edilen Boztepe Recai Kutan Barajı Projesiyle, Yazıhan Ovası’nda yaklaşık 117 bin dekar arazinin sulanmasını hedeflediklerini aktaran Bakan Eroğlu, "Yüksekliği 79 metreye ulaşan, iki tünelli baraj, 85 milyon liraya mal oldu. Proje alanında yıllık toplam zirai gelirin 44 milyon TL’yi aşması bekleniyor. Malatya Mamikan Deresi üzerinde inşa edilen Kapıkaya Turgut Özal Barajı ile Kale Ovası’nda 40 bin dekar arazinin sulanması hedefleniyor. Temel yüksekliği 90 metreyi bulan barajın maliyeti ise 2012 rakamlarıyla 183 milyon lira oldu. Baraj ile Türkiye ekonomisine yılda yaklaşık 23 milyon liralık gelir sağlanacak. Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ismi, Malatya’da 40 bin dekar alan üzerine kurulan ve 12.12.2012’de açılacak olan Tabiat Parkı’na da verilecek." ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER