ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Şubat 2013 Çarşamba 15:12

2 asır sonra restore ediliyor

2 asır sonra restore ediliyor


Hatay’ın Kırıkhan ilçesine bağlı Alaybeyli köyünde bulunan ve inanç turizmi açısından önemli merkezlerden birisi olan Bayezid-i Bestami Hazretlerinin makamı 2 asır sonra restore ediliyor.
Çalışmaların 2014'ün Temmuz ayında bitirilmesi hedefleniyor.

Her yıl binlerce ziyaretçinin akın ettiği ancak yıkılmaya yüz tuttuğu için ihtiyaca cevap vermeyen Bayezid-i Bestami Hazretleri’nin makamının restorasyonu ile siluetin ön plana çıkartılacağı bildirildi. Restorasyon işi kapsamında, niteliksiz yapılar sökülerek, türbe, türbedar evi, su sarnıcı ve avlu restore edilerek orijinal yapıları ortaya çıkarılacak. Bayezid-i Bestami Hazretleri’nin makamı çevresinde yaya yolları, engellilerin türbeye çıkışını sağlayacak engelli asansörü, mutfak, kurban kesim ve pişirim yeri ile kesilen kurbanın ailece yenilebileceği hijyenik yemek masası düzenleri de oluşturulacak. Ayrıca iki sosyal konut, misafirhane, kadınlar ve erkekler için abdest alma yerleri, engelliler ve diğer vatandaşlar için lavabolar, klima sistemi, depo ve otopark da yapılacak.

Restorasyondan duydukları memnuniyeti dile getiren ziyaretçilerden Bestami Gülek “Türkiyemizde çok yerde ziyaret yerleri vardır. Her ziyaret yerlerindeki isimler de o ziyaret yerlerinin isimleriyle anılır. Hatay’da ise Bestami ismi çoğunluktadır. Bestami isminin çoğunluk olmasının nedeni Bayezid-i Bestami Hazretleri’ndendir. Böyle makamların restore edilmesi inanç turizmi açısından çok önemli. Eskiden buralara geldiğimizde harabe içerisindeydi. Yıkık viraneydi. Bu güne kadar ilk kez bu kadar kapsamlı bir restorasyon yapılıyor.” dedi.

Kırıkhan’ın kuzeyinde Alaybeyli köyünün hemen önünde yer alan bir tepe ve Darbısak Kalesi'nin içinde yer alan Bayezid-i Bestami Hazretleri’nin makamı, bir zamanlar Antakya Haçlı Prensliğinin önemli kalelerinden biri olmuştu. Belen geçidinin kuzey girişinin güvenliğini sağlayan makamın bulunduğu kale, 1268 yılında Baybars tarafından alındıktan sonra önemini yitirdi. 19. yüzyılın sonlarında Karamürselzade Mustafa Şevki Paşa, buraya İslam evliyalarından Bayezid-i Bestami adına bir cami ve ziyaret yeri yaptırdı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER