ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 12:27

190 konut sahibi ‘Binam sağlam mı? diye başvurdu

190 konut sahibi Binam sağlam mı? diye başvurdu


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘Binam aslında sağlam’ diye itirazda bulunan orta hasarlı bina sahiplerinin üniversitelerden bu yıl sonuna kadar 'risksiz' raporu almaları halinde hasar kayıtlarının silinerek yıkımdan vazgeçileceğini açıklamıştı. Sürenin bitimine 12 gün kala, yaklaşık 1000 orta hasarlı konut bulunan Sakarya’da, sadece 190 konut sahibi 'Binam gerçekten hasarlı mı?' diye müracaatta bulundu.

Sakarya’da 17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen 1000 civarında orta hasarlı konut onarılamadı.Van depreminin ardından Sakarya Valiliği ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi, onarım süresi dolan konutlar için yıkım kararı aldı. Binaların boşaltılması için su ve elektrik gibi kamu hizmetleri kesildi. Ancak, orta hasarlı konut sahipleri, konutlarının onarımlarını yaptırdıklarını ancak belgelendiremediklerini ya da binalarının afet yardımından faydalanmaları için hasarlı gösterildiğini iddia etti. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, orta hasarlı konut sahiplerinden bu yılsonuna kadar üniversitelerden 'risksiz' raporu getirmeleri halinde orta hasar kayıtlarının silineceğini açıklamıştı. Bunun üzerine Sakarya Valiliği, orta hasarlı konut sahiplerine bilgilendirme yazısı gönderdi. Ancak beklenen başvuru olmadı. Sürenin bitimine 12 gün kala 1000 civarında orta hasarlı konut bulunan Sakarya’da, sadece 190 konut sahibi ‘Binam gerçekten hasarlı mı ‘diye müracaatta bulundu.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kemalettin Yılmaz, orta hasarlı binaların kontrolü için şimdiye kadar sadece 190 konut sahibinin müracaatta bulunduğunu belirtti. Yılmaz "Başvuruda bulunulan binalarla ilgili incelemelerimiz sürüyor. Biz daha çok başvuru bekliyorduk. Başvurunun az olmasının belki iki sebebi olabilir. Bu sebeplerden bir tanesi ‘Nasıl olsa 13 yıldır bu binalar yıkılmadı bundan sonra da yıkılmaz, bir çözüm bulunur ‘ şeklinde ilgisizlikte olabilir. Ya da vatandaş konutunun hasarlı olduğunu kabul ediyor, yıkıma razı geldiğini düşünüyordur. Biz bu binaları 2007 deprem yönetmeliğine inceliyoruz." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER