ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 11:31

19 yaşında kabartma yazıyla Kur’an’ı öğrendi

19 yaşında kabartma yazıyla Kuranı öğrendi


Normal bir yaşantı sürerken 14 yaşından sonra görme yeteneğini kaybeden Hatice Yarımçam, arkadaşlarının tavsiyesiyle Kur'an-ı Kerim okumayı öğrendi. Azmiyle örnek olan Yarımçam, 17 görme engelliye de kabartma yazıyla Kur’an okumayı öğretti.

24 yaşındaki Hatice Yarımcam, 3 çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu. Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen Yarımçam’ın göz sağlığı 14 yaşına geldiğinde değişti. Halk arasında tavukkarası olarak bilinen retinitis pigmentosa heilung hastalığına yakalandı. Görme yeteneğini tamamen kaybeden Yarımçam, ortaokulu bitirdikten sonra eğitimine kabartma yazılarla devam etti. Dışardan lise diploması alan Yarımçam, şu anda Anadolu Üniversitesi Ev İdaresi bölümünü okuyor.

19 yaşındayken bir arkadaşının tavsiyesiyle Kur’an öğrenmeye karar veren Yarımçam, 8 ayda Braille alfabeli Kur’an okumayı öğrendi. Azmiyle hem görme engellilere hem de gören insanlara örnek olan Yarımçam, 17 görme engelliye ise müftülüğün açtığı kursta kutsal kitabı okumayı öğretti. Yarımçam, engelli personel sınavından yüksek bir puan alarak milli eğitim müdürlüğünde iş başı yapmaya hak kazandı. Yarımçam, kadro haberini de Kur’an eğitimi verdiği sırada almış.

Azimle çalışılması halinde öğrenmeye hiçbir şeyin engel olamayacağını belirten Hatice Yarımçam, “Hayat küsmeye değmez” diyor. Hayattaki en büyük mutluluğunun ise Kur’an okumak ve Kur’an talebeleri yetiştirmek olduğunu ifade eden Yarımçam, şunları söylüyor: “Engelli olmak hiçbir şeye engel değil. Ben, istenirse bizden de Kur’an eğitmeni ve devlet memuru olabileceğini gösterdim. Bundan sonraki hedefim eğitimine devam ettiğim üniversiteyi bitirmek. Ardından görevimde yükselmek ve benim gibi görme engeli bulunan insanların elinden tutmak.” 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER