ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 18:29

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 99. yıl dönümü


Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, cumhuriyete ve cumhuriyet değerlerine sahip çıkan eğitimciler olarak, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan bilinci koruyacaklarını ve bu bilinci genç kuşaklara aktaracaklarını belirtti.
Demir, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 99. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Çanakkale Zaferi'nin sadece Türkiye tarihi için değil dünya tarihinde de bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin tamamen değiştiği, olayların akışı üzerinde yurttaşların belirleyici ve aktif bir rol oynadığı, kahramanlık ve fedakarlıkların doruk noktasına ulaştığı bir azmin mücadelesi olduğuna işaret etti.
Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun temellerinin de Çanakkale Zaferi ile atıldığını kaydeden Demir, "Ancak son zamanlarda bu zaferin önemi göz ardı edilmekte, Mustafa Kemal'siz bir Çanakkale yaratılmak ve ulus bilincini aşılayan bu kahramanlık destanı önemsizleştirilmek istenmektedir. Kurtuluş ordusunun onca imkansızlığa, olumsuzluğa rağmen ırktan, renkten, mezhepten arınmış olarak birlik ve beraberlik içerisinde omuz omuza yan yana olmayı başarmış olması, bugün üzerinde yeniden ve yeniden düşünülmesi gereken bir olgudur" değerlendirmesinde bulundu.
Bu yüce destanın, bu birlikteliğin yarattığı güçle yazıldığını vurgulayan Demir, "Çanakkale ruhuyla yaşayan halkı 36 etnik gruba bölmekten çekinmeyenler, insanları bizden olanlar ve bizden olmayanlar şeklinde ayrıma tabi tutanların bu destandan alması gereken dersler vardır. Cumhuriyete ve cumhuriyet değerlerine sahip çıkan eğitimciler olarak, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan bilinci koruyacağımıza ve bu bilinci genç kuşaklara aktaracağımıza söz veriyoruz" ifadelerini kullandı.
Demir, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ve şehitleri rahmetle andığını ve aziz hatıraları önünde saygıyla eğildiğini belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER