ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 11:51

18 Mart Şehitleri Anma Günü


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, şehitlerin emanetini yüceltme ve hatıralarına yakışır bir gelecek inşa etmenin, en önemli vazifelerinden biri olduğunu kaydetti.
Bakan İslam, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Mesajında, 18 Mart Şehitleri Anma Günü'nün Türk Milleti'nin yüksek vatan sevgisi ve bağımsızlık isteği doğrultusunda verdiği mücadelenin, gerektiğinde neleri göze alabileceğinin en önemli göstergesi olduğunu ifade eden İslam, 18 Mart'ın, milletin milli ve manevi değerleriyle, kurduğu köklü medeniyetle geçmişten geleceğe uzanışının tarihi olduğunu vurguladı.
Söz konusu vatan olduğunda milletin tek yürek nasıl savaştığını ortaya koyan Çanakkale'nin, kardeşliği, vatanseverliği, azmi, gururu anlattığına dikkati çeken İslam, "Çanakkale yokluklar içindeki bir milletin çağın en güçlü devlet ve silahlarına toplu direnişinin destanıdır. Çanakkale, Anadolu'nun dört bir tarafından gelip aynı uğurda savaşan milletimizin birlik ve beraberliğinin en büyük timsalidir. Çanakkale, kadını, erkeği, çocuğu, genci ve yaşlısıyla bir milletin varoluş mücadelesidir" ifadelerini kullandı.
-"Şehitlerimizin aileleri ve gazilerimizin yanındayız"
Vatanının dört bir yanından, her kesiminden insanının özgürlük ve bağımsızlık arzusunun Çanakkale'de birlik, beraberlik ve kardeşlik türküsüne dönüştüğünü vurgulayan İslam, mesajında "Aziz şehitlerimiz bastığımız yerlerin topraktan öte 'vatan' olmasını sağlamışlar, vatan ve toprak kavramını zihinlerimizde kutsal bir emanete dönüştürmüşlerdir. Şehitlerimizin emanetini yüceltmek, hatıralarına yakışır bir gelecek inşa etmek, bizim en önemli vazifelerimizden biridir. Bu vatan uğruna canını feda eden aziz şehitlerimize duyduğumuz minnettarlığın ifadesi olarak şehitlerimizin yadigarlarını hak ettikleri imkan ve şartlara kavuşturmak bizim en temel görevimizdir" ifadelerine yer verdi.
Son düzenlemelerle birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybeden şehitlerin yakınlarının istihdam hakkını arttırdıklarını anımsatan İslam, şunları kaydetti:
"Diğer kamu görevlilerinden hayatını kaybedenlerin yakınlarına da bir istihdam hakkı sağladık. Şehidimizin ailesi bizim ailemiz bilinciyle şehit yakınlarımızın faizsiz konut kredisinden yararlanmasını, eğitim öğretim yardımının yanı sıra engelli çocuklarımızın özel eğitim kurumlarında eğitim görmesini sağladık.
Vazife ve harp malullüğü kapsamında su ve elektrik ücretlerinde indirim imkanından yararlanamayanların tamamını bu haktan yararlanma imkanına kavuşturduk. Gazilerimizin 25 yaşından küçük çocukları ile anne ve babalarına da ücretsiz seyahat hakkı sağladık. Şehit olan erbaş ve erlerin ve görevin etkisi ve tesiriyle hayatını kaybeden kamu görevlilerinin anne ve babalara aylık bağlamada aranan ihtiyaç sahibi şartını kaldırarak aylık alamayan anne ve babalara da aylık bağlama imkanı getirdik. Terör mağduru sivil vatandaşlarımızdan hayatını kaybedenlerin yakınlarına veya engelli hale gelenlere sosyal güvencesinin olup olmadığına bakılmaksızın aylık bağlanabilme imkanı getirdik.
Şehitlerimiz ve gazilerimizle ilgili yaptığımız bu iyileştirmelerle onların haklarını ödeyemeyiz. Bize emanet olan şehitlerimizin ailelerinin ve gazilerimizin her zaman yanında olmak, onların bir nebze olsun acılarını hafifletmek ve kendilerine destek olmak temel amacımızdır."
Bakan Ayşenur İslam, Çanakkale Zaferi'nin 99. yıl dönümü vesilesiyle, bu savaşta yer alarak adını tarihe altın harflerle yazdıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aziz şehitleri, kahraman gazileri ve fedakar Türk milletini minnetle, rahmetle ve şükranla andığını ifade ederek, "Aziz şehitlerimizin ruhları şad olsun" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER