ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 15:40

17 milyon liralık KOSGEB desteği


Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, şehirde şu ana kadar 176 kişinin KOSGEB'in Girişimcilik Kursu'na katılarak hibe ve kredi fırsatlarından yararlanma hakkına sahip olduğunu söyledi. Güvenç, bu kişilerin kullanımına ayrılan 17 milyon liranın sadece 10'da birinin kullanıldığına dikkat çekerek, kurs almış girişimcilere cesur olmaları çağrısında bulundu. "Gelin bu paraları kullanın. Daha çok insanımız çalışsın istihdam edilsin." diye konuştu.

Şanlıurfa’da bir işletmede işçi olarak çalışan Orhan Durak, KOSGEB hibesi ile bayan çeyiz mağazası açtı. Kendi işinin patronu olan Durak, 5 kişiyi istihdam ediyor. Şanlıurfalı Orhan Durak, KOSGEB tarafından düzenlenen girişimcilik kurslarına katıldı. Ardından KOSGEB’in verdiği 27 bin liralık hibe ve krediden yararlanarak bayan giyim ve çeyiz mağazası açtı. İşyerinin açılışı Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç tarafından yapıldı. Balıklıgöl mevkiinde bulunan ucuzluk pazarında KOSGEB’in sağladığı hibe destek programlarından yararlanılarak faaliyete giren bayan giyim çeyiz mağazasının açılışında girişimcilik ruhu vurgulandı.

Açılış konuşmasında işyerini açan Orhan Durak’ın daha önce bir işyerinde kalfa olduğunu anlatan Vali Güvenç, işletmecinin KOSGEB hibesinden yararlanarak işinin sahibi olduğunu söyledi. Benzer cesur müteşebbislere ihtiyaç olduğunu kaydeden Güvenç, gelişmiş ülkelerde kalkınmanın sivil toplum eliyle olduğunu kaydetti. Girişimcilere sağlanan imkanların iyi görülmesi, iyi okuması, iyi takip etmesi gerektiğini vurgulayan Vali Güvenç, "Bunu bir ders gibi anlatıyorum sizlere. KOSGEB iş kurana 30 bin lira hibe, 70 bin lira faizsiz kredi veriyor. İşyerin var, diğer işyeriyle ortak olup büyütmek istiyorsun; 250 bin lirasını hibe, 500 bin lira ise faizsiz, 2 sene ödemesiz toplam 750 bin lira veriyor. Şimdi bunları takip edelim iş sahibi olalım” dedi.

Şanlıurfa’da şu ana kadar 176 kişinin KOSGEB tarafından girişimcilik kurslarından yararlandığını ve kredilerden yararlanılabilecek düzeye geldiğini kaydeden Vali Güvenç, bu kişilerin kullanımına ayrılan paranın 17 milyon lira olduğunu, ancak girişimcilerin bu paranın sadece onda birini kullandıklarını söyledi. Kurs almış girişimcilere cesur olmaları çağrısında bulunan Vali Güvenç, "Gelin bu paraları kullanın ve biz de gidip daha çok iş yeri açalım. Daha çok insanımız çalışsın istihdam edilsin." diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER