ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 16:37

17 ayda Almanya'dan Sivas’a geldi


Almanya vatandaşı Stephan Meurisch, 17 ay önce Almanya'dan Tibet'e yürüyerek gitmek için yola çıkıp 5 bin 300 km yol kat ettikten sonra Sivas'a geldi. Günde 7- 8 saat yürüyerek Sivas'a ulaşan Meurisch, şehirdeki tarihi yapıların kendisi cezbettiğini, yemek kültürünün de oldukça zengin ve farklı olduğunu söyledi.

Meurisch Sivas ziyareti kapsamında Cumhuriyet Üniversitesi (C.Ü.)'ni ziyaret etti. 28 kilogram ağırlığındaki sırt çantası ile binlerce köy ve yüzlerce şehir gören Stephan Meurisch, Sivas'taki tarihi ve turistik yerler hakkında bilgi aldı.

Sosyal paylaşım sitelerinde bulunan binlerce takipçisine gittiği yerlerin fotoğraflarını gönderen Stephan Meurisch, yürüyerek dünyayı dolaşmaya nasıl başlattığını şöyle anlattı: "Herkes hep aynı tatili yapıyor. Deniz, kum, oteller, lüks yerleşim merkezleri. Ben farklı bir tatil ve yaşam tercih ettim. Münih'te yaşıyorum. Yürümekten ve yeni kültürler tanımaktan zevk alıyorum. Almanya'dan yolculuğa başladım. Edirne, İstanbul, Bursa, Konya, Nevşehir, Kayseri, Eskişehir, Antalya, Sivas gibi Türkiye'nin pek çok kentini gezdim. Günde 7-8 saat yürüyorum. Amacım yeni kültürler ve insanlar tanımak. Çok maceralı ve güzel bir yolculuk geçiriyorum. Şu ana kadar 5 bin 300 kilometre yol aldım."

Stephan Meurisch, yolculuk boyunca hiçbir tehlikeyle karşılaşmadığını dile getirerek, "Param bittiğinde inşaat, temizlik, hamallık gibi işler yaparak para kazanıyorum. Param bitene kadar gezmeye devam ediyorum. Camilerde, köy evlerinde, hanlarda, iş yerlerinde, kahvehanelerde yatıyorum. Kış geliyor ama ben tedarikliyim. Çantamda her türlü giyeceğim var. İkinci kışımı yaşıyorum. Televizyondaki hayat ile gerçek yaşam arasında çok büyük fark var" şeklinde konuştu.

Stephan Meurisch, Sivas’taki izlenimlerini ise şöyle dile getirdi: “Yemek kültürü çok farklı ve zengin. Tarihi yapılar beni cezbetti. Farklı bir kültür var. Cumhuriyet Üniversitesi ise çok geniş bir alana kurulmuş. Burada çok fazla sıcakkanlı insan var. Beni yalnız bırakmıyorlar" ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER