ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 22:48

167 kişi gözaltına alındı


Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Taksim Gezi Parkı'nda çıkan olayları Kayseri'de protesto edenlerin çevreye verdikleri zararların kameralarca tespit edilerek, zarar veren kişilere ödetileceğini söyledi.

Vali Düzgün, gazetecilere yaptığı açıklamada, Taksim Gezi Parkı ile ilgili Kayseri'de de çeşitli eylemlerin yapıldığını belirtti.
Protestoların başkalarının özgürlük alanına girilmeden yapılması gerektiğini vurgulayan Düzgün, "Taksim Gezi Parkı ile ilgili çevre düzenlemelerini protesto etmek için Taksim'de yaşanan olaylara paralel olarak ilimizde de 1 Haziran'dan itibaren bir takım gösteriler düzenlendi. Demokratik bir ülkede herkesin fikirlerini, görüşlerini, taleplerini dile getirme hakkı var. Bütün bunları yaparken bir başkasının özgürlüğüne müdahele etmeden demokratik haklarını kullanarak gerçekleştirmelerinin doğru olduğuna inanıyoruz" diye konuştu.

Kentteki olaylarla ilgili binalara ve çevreye verilen hasarın tespiti için çalıştıklarını dile getiren Düzgün, şunları kaydetti:

"Kentteki olaylarda 167 kişi gözaltına alındı. Bunların büyük çoğunluğu polise, çevreye, binalara zarar veren taşlı saldırılarda bulunan ya da eylemleriyle, sözleriyle rahatsız edici davranış sergileyenlerdir. Bunlar savcılık soruşturması sonucunda serbest bırakıldı. Çevreye verilen zararlarla ilgili tespitler devam ediyor. Göstericilerin şunu bilmesi gerekir ki kamera kayıtlarının incelenmesi sonucu başkalarının mallarına vermiş oldukları zararlarla ilgili kendilerine zararların tanzimi konusunda işlem yapılacaktır. Bu zararların bizzat göstericilerden tahsilinin yapılacağının bilinmesi gerekir. Herkes kayıtsız özgürlük içerisinde değildir, başkasına verdiği zararları karşılamak ve ödemekle yükümlüdür."

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER