ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Haziran 2013 Pazar 16:26

160'a yakın torunu var

160a yakın torunu var

121 yaşındaki Sıdıka nine, uzun ömrünün sırrını açıkladı. Bu kadar dinç olmasının nedeni...


Muş'un Korkut ilçesine bağlı Kapılı köyünde yaşayan 121 yaşındaki Sıdıka nine, uzun ömrünün sırrını, doğal yoğurt yemesi bol yürüyüş yapması ve az uyumasına bağlıyor.

1925'deki tespitlerle kütüğe yazılan nüfus cüzdanındaki Rumi takvime göre “1308” doğumlu olan Sıdıka Çelikel, uzun yıllar sağlıklı yaşamasının sırrını yürümeye, düzenli uykuya ve dengeli beslenme borçlu olduğunu söyledi. 8 çocuğu ve 160'a yakın torunu ve torunlarının çocukları bulunan Çelikel, bu güne kadar ciddi bir sağlık sorununun bulunmadığını belirterek, torunun torununu kucağına almanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Çelikel, “Şu anda ben 121 yaşına girdim. Eşim benden 10 yaş küçük olmasına rağmen birkaç yıl önce vefat etti. Hala çok sağlıklıyım. Kendi işimi kendim görüyorum. Hatta gelinlerim iş yapsın diye onların çocuklarına bile bakıyorum. Sağlıklı ve uzun yaşamamın temelinde çok çalışmak ve az uyku olduğuna inanıyorum. Günün nerede ise büyük bir bölümünü ayakta geçiriyorum. Her gün mutlaka yoğurt yerim. Gençlere tavsiyem bol bol yürüsünler ve uyku düzeni ile beslenmelerine dikkat etsinler.”

Çelikel, kendisinden 10 yaş küçük olan eşi Murat Çelikel'le mutlu bir evliliklerinin eşinin ölümüne kadar devam ettiklerini belirterek, “Evliliğimiz boyunca birbirimizi hep sevdik. Sevgimizi ve saygımızı korumayı başardık. Ancak eşimin ölümü beni büyük ölçüde etkiledi." diye konuştu. 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER