ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2014 Salı 19:36

16 ilde eş zamanlı lüks otomobil operasyonu

16 ilde eş zamanlı lüks otomobil operasyonu

Mardin polisi son dönemlerin en büyük otomobil kaçakçılığı operasyonuna imza attı.


Mardin Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin almış olduğu istihbarı bilgiler doğrultusunda 16 ilde düzenledikleri eş zamanlı operasyonda piyasa değeri yaklaşık 1milyon 500 bin değerinde 28 adet ithal lüks otomobil ele geçirildi. Mardin merkezli düzenlenen operasyonda olayla ilgisi bulunan ve suç örgütüne üye olduğu tespit edilen 46 kişi gözaltına alındı.

Operasyon ile ilgili Mardin Emniyet Müdürü Mehmet Şahin ile birlikte basın açıklaması düzenleyen Vali Dr. Ahmet Cengiz, Mardin Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerinin almış oldukları istihbarı bilgiler doğrultusunda Mardin merkezli 16 ilde düzenlenen eş zaman operasyonda piyasa değeri yüksek olan 28 adet adet lüks otomobil ele geçirildiğini belirtti.

"3 BİN 392 ARAÇTA 822 MİLYON 160 BİN 714 TL DEVLETİN ZARARI OLDU"

Konu ile ilgili Mardin Valiliği toplantı salonunda operasyon ile ilgili basın mensuplarına geniş bilgi veren Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz, yapılan operasyonda bu şahıslar tarafından elden beyan yöntemiyle gerçeğe aykırı aşırı düşük ÖTV beyanında bulunularak, 3 bin 785 lüks aracın ÖTV’si düşük yatırılmak suretiyle incelemesi tamamlanan 3 bin 392 araçtan 822.160.714.19-TL kamu zararının oluştuğu tespit edildiğini söyledi.

Operasyon kapsamında 393 aracın ise incelemesi halen devam ettiğini belirten Vali Cengiz, Mardin polisi tarafından düzenlenen operasyonda “Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, Örgüte üye olmak, Örgüt faaliyeti kapsamında Resmi Belgede Sahtecilik, Rüşvet Almak Vermek, ÖTV Kaçakçılığı, Kamu Kurumu Aleyhine Nitelikli Dolandırıcılık ve Vergi Usul Kanunu’na Muhalefet” suçuna yönelik çetenin çökertildiğini yapılan projeli çalışma kapsamında; Hedef şahısların kurduğu tabela firmaları aracılığıyla evrakta sahtecilik suretiyle lüks oto ithalatı yapacakları, lüks otoların düşük ÖTV ödemelerinin ve trafik tescilinin İlimizde yapılacağı, bu kapsamda söz konusu araçların düşük fiyat beyan edilerek ve düşük ÖTV ödemesi yapılarak trafiğe tescilinin yapılması planlanan 28 adet lüks otoyu yasal olarak sisteme sokmaya çalıştıkları, ancak ÖTV ve tescil işlemlerini ilimizde yaptıramadıkları anlaşılmasına rağmen konu ile ilgili şüpheli şahısların ve çalışma yöntemlerinin tespiti amacıyla planlı çalışmalara başlanmıştır.” dedi

393 ARAÇ İNCELEMESİ DEVAM EDİYOR

Konu ile ilgili olarak yürütülen çalışma kapsamında suç örgütünün yurtdışından getirilen lüks otoların ÖTV’lerinin Mardin dışındaki bazı mal müdürlüklerine elden beyan suretiyle ve menfaat karşılığında düşük yatırılarak, söz konusu araçların Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüklerinde tescillerinin yapıldığı tespit edildiğini ifade eden Vali Cengiz, şöyle konuştu,” İşlem seyrini karmaşık hale getirerek yapılan yolsuzluğu örtmek amacı ile lüks araçlarla ilgili ÖTV yatırılması ve Tescil işlemleri sırasında malvarlığı bulunmayan “joker” tabir edilen şahısların veya paravan firmaların isimlerinin kullanıldığı, “joker” tabir edilen şahıslar arasında birkaç kez el değiştirdikten sonra son kullanıcı şahıslara değeri üzerinden satıldığı belirlenmiştir. Yapılan çalışmalarda bu şahıslar tarafından elden beyan yöntemiyle gerçeğe aykırı aşırı düşük ÖTV beyanında bulunularak, 3.785 lüks aracın ÖTV’si düşük yatırılmak suretiyle incelemesi tamamlanan 3.392 araçtan 822.160.714.19-TL Kamu Zararının oluştuğu tespit edilmiştir. 393 aracın ise incelemesi halen devam etmektedir.”

    Düzenlenen eş zamanlı operasyon sonucunda İstanbul 23, Diyarbakır 4, Kayseri 3, Ankara 3, Edirne 2, İzmir 2, Kocaeli 1, Antalya 1, Denizli 1, Batman 1, Aksaray 1, Gaziantep , Malatya ie 1, Elazığ 1, Afyonkarahisar ilinde 1 olmak üzere toplam 46 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahısların elinde bulunan satışa hazır ÖTV’si düşük yatırıldığı belirlenen ve C.Savcılığınca el koyma kararı bulunan muhtelif marka ve modellerde 21 lüks araca el konulmuştur. Ayrıca yakalanan şahıslardan 1 adet 7,65 mm. CZ marka tabanca, 1 adet şarjör ve 3 adet tabanca fişeği ele geçirilmiştir.”
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER