ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 11:53

150 çeşit tatlısıyla yurt dışında ilgi çekti


Denizli'de 76 yıldır faaliyet gösteren bir firma, karpuz kabuğu, domates, kabak, kestane, mantar, hurma, incir gibi meyve ve sebzelerden 150 çeşit tatlı üretiyor.
Ürünlerin Denizli'de büyük rağbet görmesinin ardından İstanbul'da açtıkları şube ile 24 mağazada hizmet veren firmanın ortakları, ABD ve İngiltere'ye mağaza ve imalathane açmayı hedefliyor.
Firmanın ortaklarından 62 yaşındaki Necip Helvacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ürünlerin yurt içinde ve yurt dışında talep görmesini "ürünlerin kalitesine" bağlı olduğunu ifade etti. 1938 yılında babasının başlattığı mesleği kardeşi ile devam ettirdiklerini söyleyen Helvacı, 1975 yılından sonra halka farklı tatlı çeşitleri sunarak işlerini büyütmeye başladıklarını anlattı.
Helvacı, oğlu Yunus'un üniversiteden mezun olduktan sonra işin başına geçtiğini, bir mağaza ile başladıkları serüvende Türkiye genelinde 24 mağazaya ulaştıklarını kaydetti.
Herkesin bildiği mesleği yapması gerektiğini vurgulayan Helvacı, "Biz her gün yeni bir şeyler üretmeye çalışıyoruz. Çünkü gıda üzerine üretimin sonu yok. Türkiye'de bugün ürünlerin yüzde 90'ı boya ve esanstan yapılıyor. Bizde 150 çeşit ürün var. Bunlar çeşitli şuruplu tatlı, şekerleme ve lokum çeşitleridir. Çikolata ve helva üretimimiz var. Ürünlerimizde mısır şurubu kullanmıyoruz, doğal ürün kullanıyoruz. Ürünlerimizin fiyatı biraz yüksektir ama kalitelidir. Herkesin kaliteye dönmesini, kaliteli ürünler üreterek insanlara sunmasını arzu ediyoruz" diye konuştu.
Ürünlerini yurt dışından gelen insanların çok beğendiğini ve bu işi yapmak için ülkelerinde bayilik istediğini dile getiren Helvacı, şunları kaydetti:
"Biz ürünlerimizi Türkiye'ye zor yetiştiriyoruz. Bayilik vermek sorun değil ama işin başında kendimizin durması lazım. Çünkü biz asla kaliteden ödün vermiyoruz. İmalatımızı yurt dışında yapamayız. İklim şartları bazen buraya uymayabiliyor. Az sayıda ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu ihracatı artırmak için yurt dışına uzun vadeli paketlemeyle ihracat artırmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki yıllarda Amerika, İngiltere gibi ülkelerde bir mağaza ve küçük çapta bir imalathane açacağız" şeklinde konuştu.
Helvacı, 150 kişiye istihdam sağladıklarını ifade ederek, günde 5 ton helva satışı gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER