ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 12:18

1,5 yaşındaki Uğur için umutlar azalıyor

1,5 yaşındaki Uğur için umutlar azalıyor


Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlı Sarıgazi köyünde yaşayan Mecit ile Kübra Akçay çiftinin tek çocuğu olan ve kalp deliğine bağlı olarak gelişen kalp yetmezliği çeken 36 aylık Uğur için umutlar azalıyor. Uğur’a bir an önce kalp nakli yapılması gerekiyor ancak doktorlar çocuğun ameliyat masasından kalkamaması endişesini taşıyor. Rahatsızlığı artan Uğur Akçay, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi altına alındı.

Çiftçi Mecit Akçay (38) ve Kübra Akçay (29) çiftinin oğlu Uğur, dünyaya geldikten bir süre rahatsızlık yaşamaya başladı. Ailesi, ayakta duramama, morarma, uyku ve beslenme problemleri gibi şikâyetlerle Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başvurdu. Doktorlar, Uğur'u kardiyak değerlerinin tespiti için Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi'ne sevk etti. Bu hastanedeki tetkiklerin ardından ‘pulmonter atrezi sol ventrikül disfonksiyonu’ teşhisi koyuldu. Baba Akçay, Uğur'un hastalığının doğumundan sonra başladığını, iki kez ameliyat edildiğini belirterek, "Kalp nakli gerektiği söylendi, aksi takdirde hayati tehlikesi varmış." ifadelerini kullandı. Anne Kübra Akçay da "Oğlum, fazla yürüyemiyor, biraz yürüyünce nefes nefese kalıyor. Kucağıma almak zorunda kalıyorum. Koşamıyor, hemen düşüyor. Morarıyor." dedi.

Kalp nakli için sıraya yazıldıklarını belirten Akçay, Ankara Başkent Üniversitesi’nde kontrole gittiklerinde doktorların oğlu için pek umutlu konuşmadığını ifade etti. Akçay, "Doktorlar, uygun kalp nakli bulunsa bile, ameliyat masasından kalkamaz. Ameliyatı uygun görmediler." diye konuştu. Kübra Akçay, Uğur’un rahatsızlanması üzerine Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne getirdiklerini, buraya yaklaşık 20 gündür tedavi gördüğünü anlattı. Tedavi sonrası ne olacağını bilmediğini belirten Akçay, yetkililerden yardım beklediğini dile getirdi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER