ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 21:07

''1.5 milyar Müslüman, Türkiye'yi bekliyor''


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ''Bugün dünyanın birçok yerinde Müslümanlar Türkiye'nin durumunu bekliyor. İnşallah biz dünyayla bütünleşerek, güçlü Türkiye'yi kuracağız. Hem 1.5 milyarlık İslam dünyası, hem de mazlum milletler bizi bekliyor'' dedi.

AK Parti İzmit İlçe Başkanlığı tarafından Sabancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen 10. Danışma Meclis Toplantısı'nda konuşan Bayraktar, Kocaeli'nin örnek bir teşkilat yapısı içinde çalıştığını ifade ederek, teşkilatın Türkiye'ye örnek olduğunu söyledi.

2002 yılının sonunda Türkiye'deki duruma dikkati çekmek istediğini belirten Bayraktar, söz konusu dönemde yaklaşık 40 bankanın battığını anlattı.

Bayraktar, o dönemde 140 milyar dolar paranın batırıldığını dile getirerek, ''Kim ödedi bu parayı, bu millet. Kuruşuna kadar ödendi. Banka kuruluyor, fason banka, 3 yıl sonra batıyor, milletin 8-10 milyar dolarını hiç edip, gidiyor. Bunlar yaşandı bu ülkede. Gecelik faizler yüzde 40 ile yüzde 400 arasında değişiyordu. Bu ne demek, milletin cebinden parasını alıyorlardı. Yolsuzluklar hat safhadaydı. İMF'ye olan borcumuz 23.5 milyar dolara çıkmıştı. İMF kapısında 'faizi ne olursa olsun bize para verin de memurun maaşını verelim' diyorduk'' şeklinde konuştu.

İMF'ye olan borcu sonlandırmak üzere olduklarını belirten Bayraktar, ''Şimdi anlaşma yapmak üzereyiz, İMF'ye 5 milyar dolar borç vereceğiz'' dedi.

Bakan Bayraktar, ihracatın 150 milyar doları aştığını vurgulayarak, Türkiye'nin dış borcunun ve cari açığının artmasıyla ilgili bazı kesimlerinin kendilerine olumsuz söylemlerde bulunduğunu bildirdi.

Türkiye'nin o dönemde ekonomisinin 230 milyar dolar olduğunu ifade eden Bayraktar, ''Şimdi 800 milyar dolar oldu. O zaman bizim Gayri Safi Milli Hasılamızın yüzde 70'iydi, şimdi yüzde 16'sı. O zaman bizim topladığımız vergilerin yüzde 86'sı, dış borcumuzun faizine gidiyordu. Şimdi bunu yüzde 16'ya kadar düşürdük. Türkiye gelişiyor. Bizim niyetimiz Allah rızasıdır'' diye konuştu.
    
''1.5 milyar Müslüman, Türkiye'yi bekliyor''
    
Bütün zorlukları aşarak Türkiye'yi en iyi yere getireceklerini belirten Bayraktar, 1,5 milyar Müslüman dünyasının bu durumu beklediğini söyledi.

Bayraktar, ''Bugün dünyanın birçok yerinde Müslümanlar Türkiye'nin durumunu bekliyor, inşallah biz dünyayla bütünleşerek, güçlü Türkiye'yi kuracağız. Hem 1.5 milyarlık İslam dünyası hem de mazlum milletler bizi bekliyor'' ifadelerini kullandı.

Kardeşçe bir dünyanın oluşumunda Türkiye'nin son derece önemli olduğunu belirten Bayraktar, ülkenin dünyanın merkezinde, çalkantılı bir coğrafyanın göbeğinde bulunduğunu bildirdi.

Bakan Bayraktar, bu nedenle herkesten daha çok çalışmak zorunda olduklarına dikkati çekerek, ''Herkesten daha çok sabırlı olmak zorundayız. Herkesten çok gönül hoşluğu içerisinde olmak zorundayız'' dedi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER