ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 13:11

"1,5 milyar lira değerinde uyuşturucu imha ettik"

"1,5 milyar lira değerinde uyuşturucu imha ettik"


Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, bin 500 dönümlük arazide gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonlarında 750 ton esrara eş değer 15 milyon kök hint kenevirinin imha edildiğini açıkladı. Kıraç, imha edilen uyuşturucunun piyasa değerinin 1,5 milyar lira olduğunu kaydetti.

PKK’nın Lice’de kurduğu mezarlığa de değinen Vali kıraç, devletten izinsiz kimsenin gelişi güzel mezarlık kuramayacağını, İçişleri Bakanlığı’na bağlı mülkiye müfettişlerinin konuyla ilgili inceleme yapacağını söyledi. Kıraç, ayrıca, Diyarbakır’da sokak olaylarını gerçekleştiren şahıslara yönelik olarak yapılan operasyonda gözaltına alınan 42 şahıstan 6’sının YDG-H elemanı olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, son günlerde Diyarbakır’da yaşanan gelişmelerle ilgili asayiş toplantısı düzenledi. Emniyet Müdürü Recep Güven ile Jandarma Alay Komutan Yardımcısı Albay Erhan Can'ın da katıldığı toplantıda, ağırlıklı olarak terör ve uyuşturucu konuları gündeme geldi. Kıraç, PKK’nın Lice kurduğu mezarlık, Fiskaya’da kurulan PKK’nın asayiş birimi olarak bilinen YDG-H ve uyuşturucu operasyonlarıyla ilgili bilgi verdi. Bölge ve Diyarbakır halkının yaşanan çözüm sürecinden oldukça mutlu olduğunu ifade eden Kıraç, bu sürecin bozulmaması gerektiğini söyledi. ‘Bu sürecin bozulmaması için Diyarbakır halkının istekli olduğunu da altını çizmek istiyorum’ diyen Kıraç, "Bu sürecin bozulmaması için halkımızın bizlerle birlikte el ele vererek bu coğrafyada geçmişte yaşanmış güzel günlere yeniden ulaşmanın gayreti içindeyiz." dedi.

6 YDG-H ELEMANI YAKALANDI

Diyarbakır’ın Fiskaya semtinde ve şehrin başka bölgelerinde son dönemlerde el yapımı saldırı türü bombalarla değişik zamanlarda patlamalar ve huzursuzlukların meydana geldiğini kaydeden Kıraç, olaylara katıldığı tespit edilen 36 kişinin yakalanarak adli mercilere sevk edildiğini dile getirdi. Kıraç, bu süre zarfından gerçekleştirilen operasyonlarda 47 adet kullanıma hazır molotof kokteyli, 34 adet el yapısı patça ve basınç etkili el yapımı bomba, 6 adet 16’lık havai fişek rampası ele geçirildiğini kaydetti.

Kıraç, 13 Temmuz Pazar günü Bağlar ilçesindeki Koşuyolu civarında yapılacak meşaleli yürüyüşte yüzleri kapalı şahısların polise saldırdığını söyledi. Bu saldırıda gözaltına alınan 6 kişinin YDG-H ile bağlantılı olduğunun tespit edildiğini belirten Kıraç, "Bunlardan biri serbest bırakıldı. İkisi tutuklu, 3'ü de adli kontrol işlemine tutulmak üzere hukuki işlem haklarında başlatıldı." şeklinde konuştu. Kıraç, operasyonda 8 adet kullanıma hazır molotof kokteyli, 5 adet el yapımı bomba, 1 adet 8’lik havai fişek rampası, 1 adet bıçak, 1 adet metal kelepçe ve 1 adet demir copun ele geçirildiğini dile getirdi.

Bölgedeki vatandaşlarla kurulan temaslarda en çok talep edilen husuların uyuşturucu, fuhuş ve hırsızlık olduğunu belirten Kıraç, bu kapsamda uyuşturucuyla mücadelenin hız kazandırıldığını dile getirdi. Son aylarda Diyarbakır’da bin 500 dönümü bulan orman, hazine ve şahıs arazilerine yapılan operasyonlarda 15 milyon kök hint keneviri bitkisinin imha edildiğini söyleyen Kıraç, "Bu 15 milyon kökün kubar esrara tekabülü 750 ton civarında bir rakama oluşturuyor. İmha edilen uyuşturucunun piyasa değeri ise 1,5 milyar lira. Bu süre zarfında 21 şüpheli hakkında işlem yapıldı. Bir tanesi de tutuklandı. Halen işlemler devam etmektedir. Bugünde yine Lice İlçemizde Duru köyü civarında bir operasyonumuz devam ediyor. Bu rakamlarda bize şunu gösteriyor ki biraz halkımızla birlikte özellikle insanlık suçu olarak kabul ettiğimiz bu uyuşturucuyla mücadeleye kararlıkla sürdürmemiz gerekiyor." şeklinde konuştu.

"PKK MEZARLIĞI OLAYINI ARAŞTIRIYORUZ"

Vali Kıraç, Lice’de kurulan PKK mezarlığıyla ilgili de bilgi verdi. Lice bölgesinde hukuka aykırı şekilde mezarlık adı altında kurulan bazı girişimlerin olduğunu belirten Kıraç, "Türkiye Cumhuriyeti hukuk kuralları içinde bir mezarlığın kurulması köy kanunu, belediye kanunu, mezarlıklar hakkındaki kanun çerçevesinde bir mezarlığın nasıl kurulacağı tanzim edilmiştir. Bu çerçevede kurulmuş bir alan olmadıktan sonra defin ruhsatı verilmedikten sonra gömü işlemi yapılamaz. Dolayısıyla son günlerde yer alan ve özellikle çözüm sürecini de olumsuz yönde etkileyecek provokatif davranışlara insanlarımızın dikkat etmesi gerekiyor. Tabii ki hukuk kuralları içinde mezarlıklarımız var. Bu mezarlıklar dolduğu takdirde genişletilmesi yenilerinin açılması mümkündür. Gelişi güzel hukuka aykırı herhangi bir yere gömü yapılamaz. Bu suçtur. Bununla ilgili hem adli mercilerce adli işlem başlatıldı. İdare olarak ilçe bazında kaymakamlığımız bir işlem başlattı. Konun bütün boyutuyla incelenmesi İçişleri Bakanlığımız, mülkiye müfettişlerinin marifetiyle gerçekleştirilecektir." dedi.
CİHAN
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER