ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 18:20

15 Aralık 2013'te 1009 sayfalık fezleke


İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından 25 Aralık soruşturması kapsamında hazırlanan fezlekenin, delillerle birlikte 15 Aralık'ta soruşturmayı yürüten Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine sunulduğu öğrenildi.
O dönemde soruşturmadan sorumlu Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş'ın ise 17 Aralık'ta İstanbul Emniyet Müdürlüğüne yazı yazarak, "dinleme işlemlerinin sona erdirilmesi, suça konu görüşmelerin emniyette muhafaza altında tutulması, ayrıca muhafaza altına alınan görüşmelerin haricindeki sistemlerde kayıtlı tüm verilerin ve ses kayıtlarının imha edilmesi"ne ilişkin talimat verdiği ortaya çıktı.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü, TMK 10. maddesiyle görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince yürütülen 25 Aralık'taki soruşturma kapsamında, soruşturmayı yürüten ve daha sonra görevden alınan Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş'a 15 Aralık 2013'te 1009 sayfalık fezlekesini sundu.
Fezlekenin üst yazısında, soruşturma kapsamında elde edilen bilirkişi raporu, fiziki takip görüntüleri ve tutanakları, dijital deliller (telefon dinlemeleri) ve mail incelemelerinden oluşan tüm delillerin de savcılığa gönderildiği bilgisi yer aldı.

- Akkaş'ın talimatı

Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, 17 Aralık 2013'te, üzerinde ıslak imzası bulunan bir yazıyı İstanbul Emniyet Müdürlüğüne gönderdi.
Soruşturma kapsamında suça ilişkin yasal olarak dinlenilen telefon numaraları ile mail adreslerinin bulunduğu yazıda, şu ifadeler yer aldı:
"Telefon numaraları, mail, FTP adresleri ile ilgili verilen iletişimin tespiti, dinlenilmesi, kaydedilmesi ve sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi ile GPRS-WAP-MMS-EDGE verilerinin tespiti tedbirine son verilmesini, elde edilen suç görüşmelerini içeren kayıtların Şube Müdürlüğü tarafından muhafaza altına alınmasını, suça yönelik çalışmaların tamamlanması neticesi tüm bilgi ve belgelerin savcılığımıza gönderilmesini, ayrıca belirtilen telefonlarla ilgili muhafaza altına alınan görüşmelerin haricindeki sistemlerinizde kayıtlı tüm verilerin ve ses kayıtlarının imha işlemlerinin yapılması hususunu bilgilerinize rica ederim."

- Yeni atanan savcılar da sordu

Savcı Muammer Akkaş'ın görevden alınmasının ardından soruşturmayla görevlendirilen savcılardan İsmail Uçar, İrfan Fidan ve Murat Çağlar da İstanbul Emniyet Müdürlüğüne 8 Ocak 2014'te benzer talepleri içeren bir yazı gönderdi. Yazıda, şu ifadelere yer verildi:
"İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürütmekte olduğu 2012/656 soruşturma nolu 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve ihaleye fesat karıştırmak' suçlarıyla ilgili dosya evrakı, 15 Aralık 2013 tarihinde emniyet müdürlüğünüz tarafından fezlekeye rapten (bağlı olarak) gönderilmiş olmakla, daha önce Başsavcılığımızın talebi ile mahkeme kararlarına istinaden yapılan telefon dinleme, iletişim tespiti ve fiziki takip işlemlerinin 15 Aralık 2013 tarihi itibariyle sonlandırılarak, imha işlemlerinin başsavcılığımız nezaretinde yapılması, müteakip evrakın Başsavcılığımıza gönderilmesi rica olunur.''

- Emniyet: "Bizde belge, bilgi yok"

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 8 Ocak 2014'te Uçar, Fidan ve Çağlar'ın talebine cevap verdi.
Yazıda, "Konu ile ilgili olarak yapılan dosya tetkikinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının 2012/656 soruşturma sayılı evrakı ile ilgili büro amirliğimiz arşivinde herhangi bir belge ve dosya bulunamamıştır" denildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER