ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 11:25

12 yaşındaki kızı kaçırıp evlendi

12 yaşındaki kızı kaçırıp evlendi

Eskişehir'de 2005 yılında meydana gelen 12 yaşındaki kızı kaçırma davası hapis cezasıyla sonuçlandı.


12 yaşındaki H.B. isimli kız çocuğunu kendi rızası ile kaçırarak evlenen S.Y., ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

2005 Kasım ayında meydana gelen olayda, iddiaya göre, o dönem 35 yaşında olan S.Y., 12 yaşındaki H.B.’yi kendi rızası ile evlenmek amacıyla kaçırdı. S.Y., kaçırdığı H.B. ile dini nikahla evlendi. İkilinin 2007 yılında çocukları dünyaya geldi. Ancak olaya karşı çıkan H.B.'nin ailesinin savcılığa şikâyeti üzerine küçük kızı kaçıran S.Y. hakkında 2008 yılında 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan dava açıldı.

Bunun üzerine sanık S.Y., 12 yaşındaki kız çocuğunu kaçırdığı gerekçesiyle 'çocuğun nitelikle cinsel istismarı' suçundan hapis istemiyle Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başladı. Sanık S.Y. hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek, kızın yaşının 12 olduğunu bilmediğini söyledi. Bunun üzerine mahkeme heyeti, H.B.’nin S.Y. ile kaçtığı 2005’deki yaşının belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu’na başvurdu. Adli Tıp Kurumu’nca yapılan incelemede H.B.’nin kaçırıldığı tarihteki yaşının 12 olduğu belirlendi.

Gelen raporu inceleyen 1. Ağır Ceza Mahkemesi ise dava ile ilgili kararını açıkladı. Başka suçtan tutuklu olan sanık S.Y. son duruşmada daha önceki ifadelerini tekrarlayarak, hakkındaki iddiaları kabul etmedi. "Onun yüzünden yaşadığım bir olay nedeniyle tutukluyum." diyen sanık S.Y., mahkeme başkanının mağdurun olayın yaşandığı dönemde 12 yaşında olduğunu hatırlatması üzerine, "Yaşının 12 olduğunu bilmiyordum. Olduğundan büyük gösteriyor." diyerek kendini savundu.

Dosyayı ve Adli Tıp Kurumu'ndan gelen raporları son kez inceleyen mahkeme, davayla ilgili kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, küçük yaştaki kız çocuğunu kaçırmak ve cinsel istismarda bulunmaktan suçlu bulduğu sanık S.Y.’yi 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER