ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Mayıs 2014 Cuma 21:19

12 yaşında evlendi ve 14 yaşında öldü

12 yaşında evlendi ve 14 yaşında öldü

Siirt'teki çocuk gelinin şüpheli ölümüyle ilgili dava görüldü.


Pervari ilçesinde 12 yaşında evlendirilen ve evinde av tüfeğiyle vurulmuş halde bulunan 14 yaşındaki Kader Ertem'in ölümüyle ilgili anne ve babası, birlikte yaşadığı Mehmet Atak ile Atak'ın anne ve babası hakkında "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" ve "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçlarından cezalandırılmaları için açılan davanın görülmesine devam edildi.

Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar katılmadı.

Duruşmada maktulenin birlikte yaşadığı sanık Atak'ın mahkemeye gönderdiği yazılı savunmasında Kader Ertem ile birbirlerini severek evlendiklerini ileri sürerek, aralarında herhangi bir sorunun olmadığını kaydettiği bildirildi.
Maktulenin babası Musa ve annesi Suna Ertem ise Çatak Asliye Ceza Mahkemesince talimatla verdikleri ifadede, kızlarının eşi ile severek evlendiğini ifade ettiği belirtildi.

Cumhuriyet savcısı da verdiği mütalaada tutuksuz yargılanan sanıkların "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" ve "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçlarından cezalandırılmalarını istedi.

Mahkeme heyeti, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Duruşmanın sona ermesinin ardından adliye binasının önünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları adına Siirt Berfin Kadın Danışma Merkezi çalışanı sosyolog Celile Asi, davanın takipçisi olacaklarını kaydetti.

 İddianameden
Pervari'de 21 Ocak 2014'te meydana gelen olayda Kader Ertem'in ölümüyle ilgili Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Ertem'in anne ve babasının yanı sıra birlikte yaşadığı Mehmet Atak ile Atak'ın anne ve babası hakkında "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" ve "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçlarından 18 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER