ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 14:31

"12 Eylül Sonucu belli bir dava"


Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 12 Eylül Davası'nı bugün yapılan duruşmanın ardından 27 Eylül tarihine erteledi. Duruşma sonrası müdahil avukatları Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Dönemin orgeneralleri Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında açılan davanın bugün yapılan duruşması; dosyanın soruşturmanın genişletilmesi yönündeki talebi olup olmadığını bildirmesi, bu yönde talebi olmadığı takdirde esas hakkındaki görüşünü hazırlaması için cumhuriyet savcısına gönderilmesine karar verilerek ertelendi.

MÜDAHİL AVUKATLAR KONUŞTU

Duruşma sonrasında, müdahil avukatları Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Avukat Fikret Babaoğlu, yargılama sonrasında mahkemeden çıkan sonucun mağdurları ve kamuoyunu tatmin etmeyeceğini savunarak, sanıkların, 'işkence ve görevi kötüye kullanma' suçlarından yargılanmamasını eleştirdi.

Mahkemenin ara kararını verdiğini ve mütalaanın okunmadığını belirten Babaoğlu, "Aslında sonucu belli bir davayı götürüyoruz. İstediğimiz yargılamayı yapamadık. Evren ve Şahinkaya, 146. madde ile yargılanıyor. Savcı da o maddeye göre kararını okuyacak. Mahkeme, yargılama yaptım demek için 146. maddeden ceza verecek. Bu sonuç, mağdurları tatmin etmeyecek." dedi.

Avukat Arif Ali Cangı ise darbe planlarının 'devlet sırrı' olduğu gerekçesiyle saklandığını ileri sürerek, Genelkurmay Başkanlığı'ndaki 12 Eylül belgeleri üzerindeki gizlilik kararının kaldırılmasını istedi. Avukat Öztürk Türkdoğan da 12 Eyül yargılamasının tekrarlanması gerektiğini savundu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER