ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 11:49

12 Eylül davasında ara karar açıklandı


12 Eylül 1980 darbesiyle ilgili dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkında açılan davanın 9. duruşması, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Mahkeme Başkanı Süleyman İnce, müdahil avukatların taleplerini değerlendirip ara kararı açıkladı. İnce, "Mahkeme salonunda müdahilliğine karar verilen kurul temsilcileri ve özel kişiler, siviller, medya temsilcileri, müdahillik talebinde bulunmamakla birlikte iddianamede ismi geçenler bulunduğu, bu şekilde aleniyet sağlandığının tespitine, CMK 196/4 maddesi uyarınca sistem çalıştığından ve başkaca sistem çalışır bulunmadığından, şu an çalışır kamera ve mikrofonlar bu sistemin bir çalışır durumda olduğundan" taleplerin reddine karar verildiğini ifade etti.

nce, sanıkların yanında, sağlık ekipleri dışında kimsenin bulanmayacağına ve bu konuda gerekli tedbirlerin alınmasını kararlaştırdı. Sanıkların görüntüsünün daha iyi sağlanması için kamera kadrajı konusunda gerekli düzenlemelerin yapılmasının kararlaştırıldığını dile getiren İnce, 'ihtiyaçların giderilmesi ve tıbbi müdahale gerekli olduğu zaman bildirilmesi halinde bunun sağlanmasının' kararlaştırıldığını açıkladı. Bunların sağlanması için duruşmaya kısa bir ara verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER