ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 12:44

12 Eylül davası 25 Ekim’e ertelendi


12 Eylül askeri darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandıkları davanın 16. duruşması sona erdi. Mahkeme savcının esas hakkında mütalaasını vermesi için duruşmayı 25 Ekim’e erteledi.

    Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya müşteki avukatların söz alması ile başlandı. Mısır’da yaşanan darbeye değinen avukat Öztürk Türkdoğan, “Darbe geleneği bölgemizde devam ediyor. Davayı uzattıkça dava hakkında şüpheler artacaktık. Bölgemizde örnek olacak bir karar olacaktır. İktidara gelene karşı müdahalede halkın çoğu sokağa döküldü. Bunlara dur demek gerekiyor. Yargılama çok önemli bir noktaya gelmiştir. Bölgemizde bundan sonra darbe yapmak isteyenlere de caydırıcılık arz edebilsin.” dedi.

    Meclis’in davaya sahip çıkmadığını savunan avukat Arif Ali Cangın ise “28 Şubat davasının da açılmasını sağladı ama davalar başladıktan sonra sahip çıkmıyor. Bazı belgeler üzerindeki gizli ibaresi bir türlü kaldırılmadı. Bu davadan çıkacak sonuca göre diğer dava sonuçları de şekillenecek. Bu dava daha fazla uzarsa itibarsızlaştırma ve bu davadan bir şey çıkmaz düşüncesi artacaktır. Bu dava siyasi bir davadır.” ifadelerini kullandı.

    Dava savcısı Selçuk Kocaman tevsi tahkikat taleplerinin reddedilmesini ve davanın geldiği aşamada iddianamenin incelenmesi için davanın kısa bir süre ertelenmesini istedi.

    Duruşmaya kısa süre ara veren mahkeme heyeti verdiği kararda varsa tevsi tahkikat yapılmasını yoksa savcının esas hakkında mütalaasını hazırlaması için duruşmayı 25 Ekim’ erteledi. Mahkeme heyeti MİT’e yazılacak müzakere ile 12 Eylül’e giden süreçte hazırlanan Bayrak Harekât Direktifi'nde , ‘Sivil İşler Koordinasyon Grubu’ şeklinde bir grubun görev aldığının belirtildiğini ve bu belgede görev alan sivil unsurlar hakkında bilgi ve belgelerin gönderilmesini istedi. Mahkeme heyeti ayrıca Bayrak Harekât Planı’ndaki ‘Sivil İşler Koordinasyon Grubu’ tespitini ve haklarında soruşturma açılması için başsavcılığa suç duyurusunda bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER