ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 12:02

112'nin "melekleri"


Denizli'de, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde görev yapan kadın sağlık çalışanları zor durumdaki insanları hayata bağlamaya çalışıyor. Görevleri sırasında bazı zorluklarla karşılaşan kadın sağlıkçılar, kendilerine biraz daha saygı gösterilmesini istiyor.

Kentte 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde Acil Tıp Teknisyeni (ATT) olarak görev yapan 216 kişinin yarıya yakınını kadınlar oluşturuyor. Bunların 96'sı hem şoför hem de sağlık görevlisi olarak görev yapıyor.
ATT Çiğdem Akdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 yıldır sürdürdüğü mesleğine adeta aşık olduğunu söyledi.
Dört yıldan bu yana ambulans kullandığını ve zaman zaman acil durumlara müdahale ettiğini anlatan Akdoğan, şunları kaydetti:

"Vakalara giderken neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. En büyük sorunumuz bu. Alkollü hastalara müdahale ederken çok zorluk çekiyoruz. Özellikle de üç bayan çalıştığımız için. Zaman zaman trafik kazalarına ve vakalara giderken çok zorlandığım oluyor. İnsanların anlayışsızlığından dolayı trafikte zor anlar yaşayabiliyorum. Hasta yakını olmak da hasta olmak da zor. Biraz empati yapmak gerekiyor. Her şeyden önce nasıl çalıştığımızın bilincindeyim. Amacımız hayat kurtarmak, bu birinci önceliğimiz. Bazen kendi canımızı hiçe sayabiliyoruz ama tek istediğim kadına saygı."
ATT Ümmühan Karataş ise önceliklerinin hayat kurtarmak olduğuna dikkati çekti.

Her meslek de olduğu gibi sağlık alanında çalışanların da bazı avantajları ve dezavantajları bulunduğunu aktaran Karataş, "En büyük zorluk kiminle karşılaşacağımızı bilememek. Ama yine de kadınların çalışması çok güzel. Keşke her alanda kendimizi gösterebilsek."

Neslihan Öztürk ise işini çok sevdiğini ancak en büyük korkusunun şiddetle karşılaşma ihtimali olduğunu belirtti.
Denizli 112 Acil Sağlık Hizmetleri Başhekimi Dr. Abdullah Ayan da kadın sağlık personelinin en az erkekler kadar başarılı olduğunu söyledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER